Приказна за играчките 3

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Приказна за играчките 3
(Toy Story 3)“
РежисерЛи Ункрич
ПродуцентДарла К. Андерсон
СценаристМајкл Арнд
Главни улоги
МузикаРенди Њуман
Кинематографија
  • Џереми Ласки
  • Ким Вајт
МонтажаКен Шретцман
Студио
ДистрибутерWalt Disney Studios
Motion Pictures
Премиерајуни 12 2010 (2010-06-12) (Taormina Film Fest)
јуни 18 2010 (2010-06-18) (САД)
Времетраење103 минути[1]
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$200 милиони[1]
Бруто заработка$1.067 милијарди[1]

Приказна за играчките 3 (англиски: Toy Story 3) - американски анимиран филм од 2010 година, во режија на Ли Ункрич, според сценариото на Мајкл Арнд. Гласовите ги позајмуваат: Том Хенкс, Тим Ален, Џон Кјузак, Дон Риклс, Валас Шон и Џон Раценбергер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Toy Story 3“. Box Office Mojo. Посетено на January 24, 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]