Чудовишта (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Чудовишта
(Monsters, Inc.)“
Movie poster monsters inc 2.jpg
Филмскиот плакат за филмот Чудовишта
Режисер Петер Доктер
Ли Анкрич
Дејвид Силверман
Продуцент Дарла Андерсон
Џон Лестер
Сценарист Џил Калтон
Петер Доктер
Ралф Еглстон
Џеф Пиџн
Ендру Стентон
Даниел Герсон
Роберт Л. Бирд
Рет Рес
Џонатан Робертс
Настапуваат Џон Гудмен
Били Кристал
Стив Бушеми
Џејс Кобурн
Џенифер Тили
Музика Ренди Њуман
Дистрибутер Buena Vista Pictures Distribution
Премиера 2 ноември, 2001
Времетраење 94 минути
Држава  САД
Јазик англиски
Буџет $115,000,000
Бруто заработка $525,366,597

Чудовишта е компјутерски анимиран филм од 2001. Овој филм е четвртиот долгометражен филм на Пиксар. Чудовишта прв пат беше реализиран во кино салите на Дизни на 2 ноември, 2001 во САД, на 26 декември, 2001 во Австралија, и на 8 февруари, 2002 во Обединетото Кралство. Овој филм беше режиран од страна на Петер Доктер, Ли Анкрич и Дејвид Силверман. Филмот Чудовишта доби големи пофалби од критичарите, и заработи 525,366,597 долари низ целиот свет. Овој филм исто така беше номиниран и за академска награда за Најдобар анимиран филм.