Чудовишта (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Чудовишта
(Monsters, Inc.)“
Филмскиот плакат за филмот Чудовишта
РежисерПетер Доктер
Ли Анкрич
Дејвид Силверман
ПродуцентДарла Андерсон
Џон Лестер
СценаристЏил Калтон
Петер Доктер
Ралф Еглстон
Џеф Пиџн
Ендру Стентон
Даниел Герсон
Роберт Л. Бирд
Рет Рес
Џонатан Робертс
Главни улогиЏон Гудмен
Били Кристал
Стив Бушеми
Џејс Кобурн
Џенифер Тили
МузикаРенди Њуман
ДистрибутерBuena Vista Pictures Distribution
Премиера2 ноември 2001
Времетраење94 минути
Земја САД
Јазиканглиски
Буџет$115,000,000
Бруто заработка$525,366,597

Чудовишта — компјутерски анимиран филм од 2001. Овој филм е четвртиот долгометражен филм на Пиксар. Чудовишта првпат беше реализиран во кино салите на Дизни на 2 ноември 2001 во САД, на 26 декември 2001 во Австралија, и на 8 февруари 2002 во Обединетото Кралство. Овој филм беше режиран од страна на Петер Доктер, Ли Анкрич и Дејвид Силверман. Филмот Чудовишта доби големи пофалби од критичарите, и заработи 525,366,597 долари низ целиот свет. Овој филм исто така беше номиниран и за академска награда за Најдобар анимиран филм.