Приказна за играчките 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лого на приказната за играчките 2
Лого на приказната за играчките 2

Приказна за играчките 2 (англиски: Toy Story 2) - американски анимиран филм од 1999 година, во режија на Џон Ласетер и Еш Бренон, според сценариото на Џон Ласетер и Пит Доктер. Гласовите ги позајмуваат: Том Хенкс, Тим Ален, и Џон Кјузак. Во 2000 година, филмот ја освоил наградата „Оскар“ за песната на Ренди Њумен, „Кога таа ме сакаше“ (When She Loved Me), како и наградата „Златен глобус“ во категоријата за најдобар филм.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Енди оди на летување и играчките остануваат сами во неговата соба. Тогаш се појавува една личност која собира играчки и го краде Вуди (гласот на Хенкс). Крадецот не е свесен дека Вуди е многу барана играчка и дека цената му расте. Оттука, играчките, предводени од Баз, се организираат и започнуваат акција за ослободување на Вуди, со цел да спречат тој да заврши во музеј.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]