Анимација (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Animexample.gif
Оваа анимација се движи со 10 слики по секунда.
Animexample2.gif
Оваа анимација се движи со 2 слики по секунда. Во овој однос, сликите се видливи.

Анимација е техника во која секоја слика од еден филм се произведува поединечно, дали преку генерација како сметач|компјутерска графика, или преку фотографирање на цртани слики, или преку континуирано нанесување мали измени на еден модел и фотографирање на резултатот. Кога сликите се поврзани и резултантниот филм се гледа на брзина од 16 или повеќе слики на секунда, се создава илузија на континуирано движење. Создавање на еден таков филм претставува напорен процес, иако развивањето на компјутерска анимација прилично го забрзува процесот.

Графички формати како GIF, MNG и Flash овозможуваат анимации на компјутер или на интернет.

Стилови на анимација[уреди | уреди извор]

HanstandBWmedium.gif

Надворешни врски (на англиски)[уреди | уреди извор]