Прејди на содржината

Мо Џонстон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкотска Мо Џонстон
Лични податоци
Роден на 13 април 1963(1963-04-13)(61 г.)
Роден во Глазгов, Шкотска
Висина &100000000000001750000001,75 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2001 - (како играч)
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1981–1983 Партик Тисл Партик Тисл 85 (41)
1983-1984 Вотфорд Вотфорд 38 (23)
1984-1987 Селтик Селтик 140 (52)
1987-1989 Нант Нант 66 (22)
1989-1991 Ренџерс Ренџерс 100 (46)
1991-1993 Евертон Евертон 34 (10)
1993-1994 Хартс Хартс 35 (5)
1994-1996 Фолкерк Фолкерк 41 (6)
1996-2001 Канзас Сити Канзас Сити 149 (31)
Репрезентација
1984-1991 Шкотска Шкотска 38 (14)
Раководител на екипите
2005–2006 Њујорк Ред Булс Њујорк Ред Булс
2007–2008 Торонто Торонто
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 26 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 јануари 2012

Морис Џон Гиблин „Мо“ Џонстон (Глазгов, 13 април 1963) — шкотски тренер и поранешен фудбалер, напаѓач.[1]

  1. Attfield, Paul (14 септември 2009). „Toronto FC cleans house“. The Globe and Mail. Toronto. Посетено на 14 септември 2009.