Меѓународна година на мирот

Од Википедија — слободната енциклопедија

Меѓународната година на мирот била признаена во 1986 година од Обединетите нации. Првпат била предложена за време на конференцијата на ООН во ноември 1981 година од страна на Економскиот и социјален совет на Обединетите нации, со датум поврзан со четириесетгодишнината од основањето на ООН.[1]

Поддршка на Црвениот крст[уреди | уреди извор]

За време на својата дваесет и петта конференција, во 1986 година, Црвениот крст ја признал меѓународната година на мирот. Во својата 27ма резолуција од таа конференција, Црвениот крст ја истакнал својата цел „да го спречи и ублажи човечкото страдање, да го заштити животот и здравјето и да промовира траен мир и меѓународна соработка“.[2]

Поддршка на верата на Бахачи[уреди | уреди извор]

Во јануари 1985 година, Универзалниот дом на правдата, главната институција на Бахаџиската вера, испратила писмо од сите национални собранија, со надлежности во стотици земји за оваа религија, за да ги специфицира целите на заедницата за Меѓународната година на мирот.[3] Овие цели вклучиле спонзорирани активности за темата мир, кој бил приоритет на религијата: да се привлечело вниманието на луѓето на релевантни теми поврзани со мирот, кампања за рекламирање што ги поттикнувала овие цели, објавување нова литература и веќе постојни сериски публикации на оваа тема., Радиостаниците Бахачи да посветеле програмирање на тоа, Здружението за Бахаџи студии да посветувале научни активности за тоа, поттикнување на уметници и музичари во нивниот придонес и дека требало да ги поканат колегите на работа. Од своето основање, Бахаџиската вера се вклучила во социо-економскиот развој, почнувајќи со давање поголема слобода на жените,[4] објавувајќи го унапредувањето на женското образование како приоритетна грижа[5] честопати во некои практични изрази, како што се создавање училишта и клиники.

Одделот за статистика на Бахаџи го објавил следното резиме на реализираните проекти:[6]

Програми за социјален и економски развој на Бахачи
Програми Светски Африка Америка Азија Австралазија Европа
Образование (Туторство/академско/друго) 732 169 115 427 13 8
Здравство и социјални услуги 78 28 14 25 2 9
Радио станици 5 0 5 0 0 0
Земјоделство и шумарство 74 35 13 20 5 1
Развој на заедницата 358 60 266 12 7 13
Вкупно 1247 292 413 484 27 31

Неколку посебни примери[уреди | уреди извор]

 • Универзалниот дом на правдата ја објави својата изјава „Ветувањето за светскиот мир“ . Од јануари 1988 година, мировната изјава била презентирана пред 198 шефови на држави, 75 директно и 123 индиректно. Изјавата била преведена на 76 јазици и милиони копии биле дистрибуирани до луѓето ширум светот. Некои специфики по држави биле наведени на 9 страници од изданието во Бахаши вести во февруари 1988 година.[7]
 • Меѓународната заедница Бахачи понудила голем број изјави до разни комитети на ООН.
 • Десетдневна мировна изложба одржале австралиските Бахаши во Куќата за обожување на Бахачи во Сиднеј на тема „Религии за светски мир“, на која учествувале 1.350 луѓе, вклучително и истакнати високи личности, а имало и специјална служба за деца.[8]
 • Територијата на Гуам ја усвоила резолуција во која се наведувало „Меѓународната година на мирот, назначена за 1986 година од Обединетите нации, ветување за светски мир, како што беше илустрирано во Бахаџиската вера, и признавајќи ја важноста на светскиот мир за сите…[9]
 • Повеќе од 300 луѓе присуствувале на мировната конференција во Хонолулу, Хаваи, спонзорирана од Комитетот за меѓународна година на мирот на Националното духовно собрание на Хавајските острови како почетен настан.[9]
 • Околу 300 луѓе присуствувале на симпозиум на тема „Мир преку нова свест“ спонзориран во Манхајм од страна на Бахаџи клубот на локалниот универзитет. Учествувале панел на говорници, вклучувајќи го и раководителот на факултетот за социјална работа во Хајделберг, културен уредник за германската телевизија и политички новинар.[10]
 • „Светска мировна конференција“ спонзорирана од Националното духовно собрание на Индија се одржало на 19 јануари во Њу Делхи. Планирана како одбележување на Меѓународната година на мирот и како почит кон покојниот д-р Мартин Лутер Кинг јуниор, конференцијата служела и како средство за воведување на мировната изјава на Универзалниот дом на правдата на многу лица на Индија и на голем собир на студенти на универзитет. Специјален гостин говорник бил Нагендра Синг, тогаш претседател на Меѓународниот суд на правдата.[11] Публиката од повеќе од 550 лица ја прелеала конференциската сала Вигијан Баван, престижно место за меѓународни собири.
 • Медиумска награда за мир, доделена од Новозеландската фондација за мировни студии, била доделена оваа година на Дајан Стогре-Пауер, член на Националното духовно собрание на Нов Зеланд и нејзиниот партнер што не бил од Бахаџи, Робин Хант, кои како радио новинари заработиле национално признание со производство на дводелен документарец за историјата на мировните одлуки во Нов Зеланд.[12]
 • Локалниот младински комитет од Карачи, Пакистан, одржал симпозиум на тема „Младите и светскиот мир“ во салата Бахачи во Карачи. Меѓу говорниците бил тогашниот сенаторот Џавед Џабар.[13]
 • 11-тата годишна конференција на Здружението за бахаџи студии, одржана од 20 до 24 август на Универзитетот во Западен Онтарио во Лондон, Онтарио, Канада, бил најголемиот ваков собир дотогаш, со учество на околу 2.000 возрасни лица биле фокусирани на темата „Надвор потрага по мир: Создавање нов светски поредок“.[14] Меѓу говорниците биле Рахијих Канум „Рака на каузата“, потоа континенталниот советник Адиб Тахерзаде, музика и презентации на д-р Ервин Ласло и други. Следувала церемонија на мировните цевки од домородните американци, на која Рухијих Канум, д-р и г-ѓа. Учествувале Ласло и други великодостојници.
 • Дрво и клупа за мир биле посветени од Бахаџиите од Вајт Плејнс Њујорк на граѓанската влада, надминувајќи ги различните тешкотии со помош на соседните заедници.[15]
 • Обемно резиме на активности ширум светот било презентирано во изданието на Бахачи вести од септември 1987 година, страници 1–18.[16]
 • Симболично дрво за мир било засадено на Новата година во Даблин, Стивен Грин, од ирскиот лауреат на Нобеловата награда за мир, Шон МекБрајд; настанот бил организиран од целоирскиот ирски мировен совет кој планирал други настани во текот на годината.

Кинеска поддршка[уреди | уреди извор]

Песната „Tomorrow Will Be Better“ првпат била создадена за годината на мирот. Музички концерти се одржале во Пекинг и Хонгконг.[17][18]

Логото[уреди | уреди извор]

Логото на Меѓународната година на мирот се две раце кои ослободуваат бел гулаб со ловорова круна, слична на амблемот на ООН. Ова лого се појавувало на различни поштенски марки и како и на рекламната табла за време на Светскиот куп на ФИФА во Колумбија, 1986 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. "International Year of Peace" United Nations resolution, November 16, 1992. Accessed here. Retrieved 2012-09-18.
 2. "International Year of Peace 1986", Red CrossT Resource Centre. Accessed here. Retrieved 2012-09-18.
 3. „Make plans now for 'Peace Year 1986'“. Baháʼí News. Бр. 648. March 1985. стр. 1. ISSN 0195-9212.
 4. Momen, Moojan. „History of the Baháʼí Faith in Iran“. draft "A Short Encyclopedia of the Baháʼí Faith". Bahai-library.com. Посетено на 2009-10-16.
 5. Kingdon, Geeta Gandhi (1997). „Education of women and socio-economic development“. Baháʼí Studies Review. 7 (1).
 6. „Baháʼí Social and Economic Development Programs“. Baháʼí News. Бр. 668. November 1986. стр. 13. ISSN 0195-9212.
 7. „The Promise of World Peace“. Baháʼí News. Бр. 683. February 1988. стр. 2–11. ISSN 0195-9212.
 8. „Australia's Peace Exposition big success“. Baháʼí News. Бр. 662. May 1986. стр. 2. ISSN 0195-9212.
 9. 9,0 9,1 „Conference kicks off Peace Year events“. Baháʼí News. Бр. 662. May 1986. стр. 5. ISSN 0195-9212.
 10. „Germany proclaims message of peace“. Baháʼí News. Бр. 662. May 1986. стр. 12. ISSN 0195-9212.
 11. „India hosts 'World Peace Conference'“. Baháʼí News. Бр. 662. July 1986. стр. 12. ISSN 0195-9212.
 12. „Baháʼí co-winner of Media Peace Prize“. Baháʼí News. Бр. 662. August 1986. стр. 14. ISSN 0195-9212.
 13. „Around the World; Pakistan“. Baháʼí News. Бр. 662. October 1986. стр. 14. ISSN 0195-9212.
 14. „Association's 11th annual Conference“. Baháʼí News. Бр. 662. December 1986. стр. 8. ISSN 0195-9212.
 15. „Around the World; the United States“. Baháʼí News. Бр. 670. January 1987. стр. 13. ISSN 0195-9212.
 16. „The International Year of Peace: A worldwide survey of Baháʼí activities“. Baháʼí News. Бр. 683. September 1987. стр. cover, pages 1–18. ISSN 0195-9212.
 17. 让世界充满爱(第二、三部分)86年现场
 18. 金曲重溫: 群 星 和平之歌 1986

Надворешни врски[уреди | уреди извор]