Метро Детроит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Метро Детроит

Метрополитенска Детроит (англиски: Metropolitan Detroit), познат уште како Метро Детроит, е метрополитенска област во југоисточен Мичиген. Главниот град во Метро Детроит е Детроит. Оваа метрополитенска област е главен регион за автомобилската индустрија и тука се наоѓаат Џенерал Моторс, Форд, и Краислер.[1][2][3]

Одредба[уреди | уреди извор]

Канцеларијата за манаџмент и буџет на САД вели дека Детроит-Ворен-Ливонија метрополитенска област има шест округи:

Во 2007 година, Метро Детроит имал 4 467 592 жители што го прави најголема метрополитенска област во Мичиген, и деcети по број на жители во САД. Метрополитенска област има 10,130 км2.

Главни градови[уреди | уреди извор]

Централен град[уреди | уреди извор]

Предградија со повеќе од 100 000 жители[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Клуб Лига Стадион Основан Победи
Детроит Лајонс НфЛ Американски футбол Форд Филд 1930 4 (НФЛ), 0 (Супер Боул)
Детроит Пистонс НБА Кошарка Палас од Абурн Хилc 1941 2 (НБЛ), 3 (НБА)
Детроит Ред Вингс NHL Хоки Џо Луис Арeна 1926 10
Детроит Шок ЖНБА Кошарка Палас од Абурн Хилc 1998 2
Детроит Тајгерс MLB Бесбол Комeрика Парк 1894 4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Michigan Cities“. Encyclopedia Britannica Online. Посетено на December 26 2008. [Detroit] is the automobile capital of the world Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „SAE World Congress convenes in Detroit“. Посетено на 26 декември 2008.
  3. Lawrence, Peter (2009).Interview with Michigan's Governor Архивирано на 20 ноември 2008 г., Corporate Design Foundation. Посетено на 2 мај 2009. "Michigan is known as the world's automotive center."