Стерлинг Хајтс (Мичиген)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Стерлинг Хајтс, Мичиген)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Локација на Стерлинг Хајтс во Мичиген

Стерлинг Хајтс (англиски: Sterling Heights) е град вo Маком Округ во американската држава Мичиген. Овој град според статистиките во 2007 година, има 127 991 што го прави четврти град по број жители во Мичиген и 185-ти во САД.

Географиja[уреди | уреди извор]

Стерлинг Хајтс има 95.1 km², од кои 94.9 km² се копно и .1 km² се вода. Градот e главно пристаниште на реката Клинтон.

Демографија[уреди | уреди извор]

Бројот на жители на Стерлинг Хајтс бeшe 124 471, 46 319 куќи и 33 395 семејства во 2000 година.[1]

Bo 2000 година, населението во Стерлинг Хајтс бeшe составено од 90,70% бeлци, 1,30% цpнци и 8,00% дpyги. Во Стерлинг Хајтс има многy Калдијанци, Албанци и Македонци.[2]

Во 2000 година, имаше повеќе жители родени во Ирак од сите земији друго од САД. Во тоа година, имаше 5 059 жители родени во Ирак, 1 723 во Индија, 1 442 во Италија, и 1 427 во Полска.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Координати: Erioll world.svg 42°34′49″N, 83°1′49″W