Детроит Театар Дистрикт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фокс Театар

Детроит Театар Дистрикт (англиски: Detroit Theatre District) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Овој театар дистрикт има многу театари, што го прави најголем театар дистрикт во САД после Бродвеј во Њујорк.[1][2] Повеќето од овие театари се над Вудвард Авену, помеѓу Даунтаун Детроит и Нов Центар.

Театари[уреди | уреди извор]

Име Слика Основан Простор Организација
Фокс Театар FoxD Sunset Marguee Hockeytown Cafe.jpg 1928 5,045 Олимпија Ентертејнмент
Детроит Мазоник Темпел Театар DetroitMasonicTemplefromWoodwardAve.jpg 1922 4,404 Олимпија Ентертејнмент
Детроит Опера Хаус CampusMartius1907.JPG 1922 2,700 Недерландер
Филмор Детроит FillmoreDetroitmarqueedaylight.jpg 1925 2,200 Лајв Нејшон
Фишер Театар Fisher Building Detroit.jpg 1922 2,089 Недерландер
Оркестра Хал Detroit Orchestra Hall c1970 089771pu.jpg 1919 2,014 Детроит Симфони Оркестра
Мотор Сити Касино Театар 2007 1,800 Олимпија Ентертејнмент
Редфорд Театар RedfordTheatreMarquee.jpg 1928 1,571 Мотор Сити Театар Орган Сосиети
Риверфронт Театари GM headquarters in Detroit.JPG 1978 1,250
Бонстел Театар Temple Beth-El Bonstelle Theater.jpg 1903 1,173 Вејн Стејт Универзитет
Детроит Филм Театар DIAfront Detroit USA.jpg 1927 1,150 Детроит Институт за уметности

Поврзано[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Firsts and facts Detroit Tourism Economic Development Council. Посетено на 20 јули 2007.
  2. Arts & Culture: Theatres Detroit Economic Growth Corporation. Посетено на 20 јули 2007. "Detroit is home to the 2nd largest theatre district in the USA."

Надворешни врски[уреди | уреди извор]