Даунтаун Детроит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ренесанса Центар во Даунтаун Детроит

Даунтаун (англиски: Downtown) е дистрикт во Детроит, Мичиген. Овој дистрикт е главниот дистрикт за бизнис во градот. Тука се наоѓаат повеќето од облакодери во Детроит, како Ренесанса Центар и Комерика Тауер. Даунтаун има 6 500 жители и околу 80 500 работат тука. Детроит Лајонс, Детроит Ред Вингс, и Детроит Тајгерс играат тука.

Даунтаун содржи многу историски архитектура и повеќето од истакнати облакодери во Детроит, вклучувајќи го и Ренесанса Центар, Пенобскот Зграда, Комерика Товер, и Гардијан Зграда. Стари цркви, театри, и бизниски згради ја поврзуваат Даунтаун Детроит. Дистриктот има голем број на паркови вклучувајќи ги и оние поврзани преку Детроит Меѓународна Риверфронт.

Преглед[уреди | уреди извор]

Во последните години, Даунтаун Детроит има добиено раст и развој. Од 2000 година, голем број на големи градежни проекти се завршени вклучувајќи ги новите Штабот на Компувер во Кампус Маршус Парк и две нови стадиони: Комерика Парк и Форд Филд. Џенерал Моторс преселиле глвениот штаб во Ренесансата Центар. Од висок профил настани како во 2005 година MLB All-Star Game, Супер Боул XL, и во 2006 година Светот Серија се случија во центарот на градот, генерирање на приходи за локалните бизниси и поттикнување на повеќе раст.[1]

Извори[уреди | уреди извор]