Форд Филд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Форд Филд

Форд Филд (англиски: Ford Field) е фудбал стадион во Детроит, Мичиген. На него играат Детроит Лајонс од НФЛ. Стадионот се наоѓа во Даунтаун Детроит, до Комерика Парк. Неговиот максимален капацитет изнесува 65 000 - 80 000 гледачи. Главните архитекти задолжен за неговата изградба биле СХГ, Росети Архитекти, и Хамилтон Андерсон Асосијетс.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Fisher, Dale (2003). Building Michigan: A Tribute to Michigan's Construction Industry. Grass Lake, MI: Eyry of the Eagle Publishing. ISBN 1-891143-24-7.