Прејди на содржината

Маком (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маком Округ, Мичиген)
Маком Округ во Мичиген

Маком (англиски: Macomb) е округ во американската држава Мичиген. Овој округ според статистиките во 2000 година, има 788 149 жители. Окружен центар е Маунт Клеменс, но најголемиот град по број на жители е Ворен. Се наоѓа северно од Вејн Округ. Маком Округот има 28 градови и тауншипи.