Месо и крв (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Месо и крв“
РежисерПол Верховен
ПродуцентЏијс Верслујс
СценаристЏерард Сотман
Пол Верховен
НастапуваатРутгер Хауер
Jennifer Jason Leigh
Том Бурлинсон
Роланд Лецеј
Сузан Тирел
Џек Томпсон
МузикаБасил Поледоурис
КинематографијаЏан де Бонт
МонтажаИн Шенкан
ДистрибутерOrion Pictures
Премиерајуни 10 1985 (1985-06-10) (SIFF)
август 30 1985 (1985-08-30)
Времетраење126 мин.
ДржаваХоландија
Шпанија
Јазиканглиски
Буџет$6,500,000
Бруто заработка$100,000

Месо и крв е филм од 1985 година режиран од Пол Верховен. Филмот е поставен во Европа во 1501 година, а насловот имплицира на „секс и насилство“ што се и главни теми на филмот. Филмот следи група на платеници во нивните битки, грабежи, силувања и забави. Сценариото е делумно засновано на неискористен материјал од холандската ТВ серија „Флорис“, каде што дебитираа Џерард Зотман, Пол Верховен и Руџер Хауер.

Заплет[уреди | уреди извор]

Филмот започнува во 1501 година. Неименуван град во ренесансна Италија е под опсада. Арнолфини, претходниот владетел на градот, најмнува многу платеници за да го вратат на тронот. Неговиот син, Стивен, се обидува да ги отвори градските порти со помош на експлозив, но неговиот експериментален план комично пропаѓа. Градот треба да биде заземен со традиционален напад. За да ги мотивира своите луѓе, Арнолфини им дава 24 часа да зграбат било каков плен што ќе го најдат во градот. Планот успеава и платениците успешно го заземаат градот и ги колат одбрамбените војници.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]