Мемантин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мемантин
Систематско (IUPAC)
3,5-dimethyltricyclo[3.3.1.13,7]decan-1amine
or
3,5-dimethyladamantan-1-amine
Клинички податоци
Заштитени имињаAxura, Ebixa, Namenda, others[1]
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa604006
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: B2
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • UK: POM (само на рецепт)
  • US: само
Начин на
примена
By mouth
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост~100%
МетаболизамLiver (<10%)
Полувреме на елиминација60–100 hours
ЕкскрецијаKidney
Назнака
CAS-број19982-08-2 Ок
ATC кодN06DX01
IUPHAR/BPS4253
DrugBankDB01043 Ок
ChemSpider3914 Ок
UNIIW8O17SJF3T Ок
KEGGD08174 Ок
ChEMBLCHEMBL807 Ок
Хемиски податоци
ФормулаC12H21N
Моларна маса179.3 g/mol
  (провери)

Мемантин е лек кој се користи во третман на умерена до тешка форма на Алцхајмерова болест.[2][3] Помалку е претпочитан од инхибиторите на ацетилхолинестераза како што е донепезилот.[3] Третманот треба да се продолжи само доколку бидат забележани корисни ефекти.[3] Се зема преку уста.[2]

Чести несакани ефекти се главоболка, констипација, поспаност и вртоглавица.[2][3] Тешки несакани ефекти се формирање на тромби, психоза и срцева слабост.[3] Се смета дека делува преку блокирање на NMDA рецепторите.[2]

Мемантинот бил одобрен за медицинска употреба во САД во 2003 година.[2] Достапен е како генерички лек.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име brands.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Memantine Hydrochloride Monograph for Professionals“. Drugs.com (англиски). American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 3 March 2019.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 British national formulary : BNF 76 (76. изд.). Pharmaceutical Press. 2018. стр. 303–304. ISBN 9780857113382.