Донепезил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Донепезил
(RS)-Donepezil Structural Formula V1.svg
Систематско (IUPAC)
(RS)-2-[(1-Benzyl-4-piperidyl)methyl]- 5,6-dimethoxy-2,3-dihydroinden-1-one
Клинички податоци
Заштитени имињаЈаснал
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa697032
Бременосна
категорија
  • C
Начин на издавање
  • US: само
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
By mouth (tablets)
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост100%
Врзување за белковините96%
Полувреме на елиминација70 hours
Екскреција0,11-0,13 (l/h/kg)
Назнака
CAS-број120014-06-4 Yes check.svgОк
ATC кодN06DA02
PubChemCID: 3152
IUPHAR/BPS6599
DrugBankDB00843 Yes check.svgОк
ChemSpider3040 Yes check.svgОк
UNII8SSC91326P Yes check.svgОк
KEGGD07869 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:53289 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL502 Yes check.svgОк
PDB ligand IDE20 (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC24H29NO3
Моларна маса379.492 g/mol
  (verify)

Донепезил е лек кој се користи во палијативен третман на Алцхајмерова болест.[1][2] Тој се употребува за да ја подобри когницијата и однесувањето кај луѓе со Алцхајмерова болест, но не ја забавува прогресијата или ја излекува болеста.[3]

Чести несакани ефекти вклучуваат намален апетит, гастроинтестинални нарушувања, дијареа, тешкотии во спиењето, повраќање, мускулни грчеви.[4]

стереохемија[уреди | уреди извор]

Донезепил е мешавина од 1: 1 на следните два изомери:[5]

Енантиомер на Донезепил
(R)-Donepezil Structural Formula V1.svg
(R)-Енантиомер
(S)-Donepezil Structural Formula V1.svg
(S)-Енантиомер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „aricept“. The American Society of Health-System Pharmacists. Посетено на 3 April 2011.
  2. Lee, J.-H.; Jeong, S.-K.; Kim, B. C.; Park, K. W.; Dash, A. (2015-05-01). „Donepezil across the spectrum of Alzheimer's disease: dose optimization and clinical relevance“. Acta Neurologica Scandinavica. 131 (5): 259–267. doi:10.1111/ane.12386. ISSN 1600-0404. PMID 25690270.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име :0.
  4. „ARICEPT 23mg - Prescribing and Patient Info“. www.aricept.com. Посетено на 2015-11-03.
  5. Rote Liste Service GmbH (Hrsg.): Rote Liste 2017 - Arzneimittelverzeichnis für Deutschland (einschließlich EU-Zulassungen und bestimmter Medizinprodukte). Rote Liste Service GmbH, Frankfurt/Main, 2017, Aufl. 57, ISBN 978-3-946057-10-9, S. 178.