Психоза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Психоза
Van Gogh - Starry Night - Google Art Project.jpg
На делото на Ван Гог, Ѕвездена ноќ, од 1889, се прикажани промени на светлината и боите како што може да се појават при психози.[1]
Класификација и надворешни извори
Специјалност Психијатрија
МКБ-10 F20-F29 [2]
МКБ-9 290-299
OMIM 603342 608923 603175 192430
MedlinePlus 001553
MeSH F03.700.675

Психозите се група на болести што се карактеризираат со „загуба на контакт со реалноста“. Неможност да се разграничи помеѓу она што е реално и нереално, имагинарно, или она што реално не постои. Психозата не се осознава, за разлика од неврозите, при коишто човекот е речиси секогаш свесен за болеста.

Голем број на психички состојби и растројства можат да предизвикаат психотични епизоди, како што се: шизофренија, биполарно растројство, анксиозност, тешка депресија, недостаток на спиење и др.

Наводи[уреди | уреди извор]