Прејди на содржината

Медреса Зинџирли

Координати: 44°44′52″N 33°54′28″E / 44.74778° СГШ; 33.90778° ИГД / 44.74778; 33.90778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Медреса Зинџирли
Основни податоци
МестоBakhchisarai
Координати44°44′52″N 33°54′28″E / 44.74778° СГШ; 33.90778° ИГД / 44.74778; 33.90778
ПрипадностIslam
ТериторијаКрим
ЗемјаКрим
ПодрачјеБахчисарај
Архитектонски типмедреса
ОсновачМенгли I Гирај
Завршен1500

Медреса Зинџирли (кримскотатарски: Zıncırlı medrese, Зынджирлы медресе) — медреса која била основана во 1500 година од страна на ханот Менгли I Гирај во близина на градот Бахчисарај во Крим. Оваа медреса е најстарата сочувана зграда на образовна институција на територијата на Украина. Тоа е, исто така, единствената историска медреса на Крим која преживеала во текот на советскиот период. Во превод поимот зинџирли значи синџир, а своето име медресата го добила поради синџирот кој виси над влезната врата.

Во Русија, која ја контролира спорната територија на Крим, медресата е објект од културното наследство, а во Украина е споменик на културно наследство од национално значење.

Историја

[уреди | уреди извор]

Медресата била изградена во 1500 година и долго време претставувала традиционално исламско училиште за високо образование до 1917 година, кога била претворено во медицинско училиште од страна на болшевичките власти. Во 1939 година, комплексот на згради околу медресата станала ментална болница. По враќањето во својата татковина, Кримските Татари успеале да се здобијат со контрола на историската зграда[1].

Архитектура

[уреди | уреди извор]

Медресата е изградена од градежен камен, во квадратен план, на еден спрат, со внатрешен двор, каде што во старите времиња постоело фонтана. По должината на периметарот на дворот на медресата поминува аркада галерија, составена од десет полукружен куполи. На три страни од галеријата се наоѓаат станбени и тренинг сали со зашилени лакови. Сасмата надворешност на објектот наликува на тврдина. На единствената порта за влез во медресата виси синџир од железо, така што секој што сака да влезе во медрасата треба да ја наведне главата. Следниот натпис стои над вратата:

{{цитат:„Ова е училиште со помош на милостивиот Бог наредил да се подигне Менгли Гирај, син на Хаџи Гирај, нека продолжи неговото царство до крајот на овој век. 906 година[2].}}

Во 2007 година, Турција донирала $ 2.75 милиони долари за реставрација на медресата и соседното турбе на првиот кримски хан Хаџи Гирај[3].

Од октомври 2015 година, училиштето било вклучено во списокот на културно наследство од федерално значење[4].

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-12-11. Посетено на 2018-05-07.
  2. 1500 год според христијанскиот календар.
  3. Турция выделила почти 3 млн долларов на восстановление древних мусульманских памятников в Бахчисарае
  4. http://government.ru/media/files/XnNawtIgNdGfkAMwq9cweD5tE4N6miAy.pdf

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]