Махмуд (пејач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Махмуд
Махмуд во Ноември 2019 година
Махмуд во Ноември 2019 година
Основни податоци
Родено имеАлесандро Саџит Махмуд
Роден(а)12 септември 1992(1992-09-12)(31 г.)
Милано, Италија
Жанр(ови)
Занимање/ња
  • пејач
  • текстописец


Инструменти
  • вокал
  • пиано
  • гитара
Години на активност2012– присутен
Продукциска куќа/ќиУниверзална музика
Мрежно местоmahmood.it

Алесандро Махмуд е роден на 12 септември 1992 година, професионално е познат како Махмуд, и е италијански кантавтор. Тој стана познат откако се натпреваруваше во шестата сезона на италијанската верзија од X Фактор. Двапати победи на музичкиот фестивал во Санремо, во 2019 година со песната „Солди“ и во 2022 година заедно со Бланко со песната „Бривиди“. Неговите победи во Санремо му овозможија да ја претставува Италија на Изборот за песна на Евровизија во тие години, завршувајќи на второто место во 2019 и на шестото место во 2022 како домаќин.

Махмуд има издадено два студиски албуми, Gioventù bruciata и Ghettolimpo, од кои и двата стигнаа до првите две места на италијанската табела со албуми.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Роден е во Милано, татко Египќанец и мајка Сардинија од Оросеи, Махмуд бил израснат околу Гратосољо, област во Милано. Кога имал пет години, неговите родители се развеле, а потоа го одгледала неговата мајка.

Кариера[уреди | уреди извор]

2012–2018: X Фактор и почетоци[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, Махмуд оди на аудиција за шестата сезона на италијанската верзија од X Фактор. Тој стана дел од категоријата момчиња менторирана од страна на Симона Вентура. Првично бил елиминиран во "куќите на судиите", а потоа вратен како џокер, пред да биде елиминиран во третата епизода. По ова искуство, работел во кафеана и посетувал музичко училиште, студирајќи пијано, солфеж и музичка теорија, каде што започнал и да пишува песни. Во 2013 година го издаде својот деби-сингл „Fallin' Rain“.

Во 2016 година, Махмуд учествувал на " Секција за новодојденци " на музичкиот фестивал во Санремо со песната „Диментика“. Во 2017 година го издава синглот „Пезоси“, со кој учествува на петтото издание на фестивалот „Ветерно лето“, подедувајќи во третата епизода од секцијата Млади. Во 2017 година, тој бил вклучен и во синглот на Фабри Фибра „Луна“. Во септември 2018 година, тој ја објави својата дебитантска продолжена драма, Залудно потрошена младост . Во ноември 2018 година, Марко Менгони го издаде својот петти албум, Атлантико, кој содржи три песни напишани од Махмуд, вклучувајќи го и синглот „Хола“.

2018–2020: Џовенту брусијата, Санремо и Евровизија[уреди | уреди извор]

Махмуд за време на пробата на Евровизија во мај 2019 година.

Во декември 2018 година, Махмуд бил еден од 24-те натпреварувачи избрани да се натпреваруваат во Санремо Џовани, телевизиски натпревар чија цел е да се изберат двајца новодојденци како натпреварувачи на 69-тиот музички фестивал Санремо. Махмуд бил на прво место во втората епизода од шоуто, со неговиот запис "Залудно потрошена младост“, кој исто така ја доби и наградата на критичарите меѓу актерите кои настапуваа во второто финале. „Солди“ подоцна би најавен како негов влез за музичкиот фестивал во Санремо 2019 година

Махмуд ја изведе песната за прв пат за време на првото шоу во живо на 69-тиот музички фестивал Санремо, кој се одржа на 5 февруари 2019 година. Дарио „Дардуст“ Фаини, ко-сценарист на песната, го режираше оркестарот Санремо за време на неговиот настап. За време на третата емисија во живо, „Солди“ била прва песна изведена вечерта. На 8 февруари 2019 година, Махмуд ја изведе песната во нова верзија, во која учествуваше раперот Гуе Пекено. За време на првиот круг од финалето, „Солди“ се пласираше на 7-то место во телевоутот, но бил најмногу изгласан од стручното жири, а втор најгласен од прес-жирито. Како резултат на тоа, Махмуд доби место во првите три дела на натпреварот и по дополнителна изведба, песната била прогласена за победник на 69-тиот музички фестивал Санремо. Махмуд ја доби и наградата „Енцо Јаначи“ за најдобра изведба и наградата „Награда Златен Баглиони“ за најдобра песна изгласана од уметниците-учеснички.

На 22 февруари 2019 година, Махмуд го реиздаде "Залудно потрошена младост" како целосен студиски албум, кој се најде на врвот на италијанската табела на албуми. Во април 2019 година, Махмуд го претстави синглот „Калипсо“ од Чарли Чарлс и Дардус, кој бил на врвот на италијанската табела за синглови. Во мај 2019 година, тој ја претставуваше Италија на Изборот за песна на Евровизија 2019 година во Тел Авив, Израел. Тој ја изведе „Солди“ во големото финале на натпреварот на 18 мај, пласирајќи се на второто место во конечниот пласман. Песната се најде на врвот на топ листите во Грција, Израел, Италија и Литванија и стигна до првите 10 во уште пет земји, на крајот стана најстримуваната евровизиска песна досега на платформата Спотифај, рекорд кој траеше до крајот на јануари 2021 година, кога бил надминат од победникот на Изборот за песна на Евровизија 2019 година со песната „Аркада“ од Данкан Лоренс. Махмуд настапи на церемонијата на затворање на Летната универзијада 2019 година во Неапол со три негови песни „Солди“, „ Gioventù bruciata “ и „90 години“.

2020–сега: Гетолимпо, враќање во Санремо и Евровизија[уреди | уреди извор]

На 11 јуни 2021 година, Махмуд го издаде својот втор студиски албум, Гетолимпо. На издавањето на албумот му претходеа пет синглови: „ Рапид“, „ Дорадо “ (во соработка со италијански рапер Сфера Ебаста и колумбискиот пејач Феид), „Инујаша“, „Зеро“ (исто така вклучени во саундтракот на серијата на платформата Нетфликс од 2021 година со истото име ) и „ Клан “.

Махмуд се врати на фестивалот Санремо во 2022 година заедно со Бланко со песната „ Бривиди “, со која победија и на тој начин го стекнаа правото да ја претставуваат Италија на Евровизија 2022 година во Торино . Песната го достигна 15-тото место на табелата на Билборд Глобал 200 од 19 февруари 2022 година. На натпреварот во Торино, песната „Бривиди“ заврши на шестото место со 268 бодови.

Јавна слика[уреди | уреди извор]

И покрај потеклото на неговиот татко, Махмуд не зборува арапски, но течно зборува сардински. По неговата победа во Санремо, тогашниот вицепремиер Матео Салвини, кој е познат по своите антиимигрантски ставови, го критикуваше за победата над Ултимо кој доби најголем број гласови од јавноста.Тој се смета себеси за христијанин,поконкретно, римокатолик.

Во 2019 година, тој бил именуван во италијанскиот Форбс30 под 30 години, листа на која се прикажани претприемачи, забавувачи и познати личности кои се прославиле пред да наполнат 30 години.[1]

Уметност[уреди | уреди извор]

Махмуд ја опиша својата музика како марокански поп . Според него „она што ме издвојува се звуците од Блискиот Исток што се појавуваат овде и таму“. „Солди“, која е автобиографска песна за неговото „неконвенционално семејство“, вклучува реченица на арапски. Еден од неговите најрани музички спомени е слушањето арапска музика со неговиот татко, пред да го напушти семејството. Растејќи ги слушал и италијанските уметници како Лусио Батисти, Лусио Дала и Паоло Конте. Тој се смета себеси за многу поврзан со културата и фолклорот на Сардинија, што често делува како извор на инспирација за композицијата на неговите песни.

Махмуд го наведе американскиот пејач Френк Оушн како негово најголемо влијание. Други негови омилени уметници се Бијонсе, Тревис Скот, Џезмин Саливан, Розалија и СЗА.

Студиски албуми

  • Џовенту брусијата (2019)
  • Гетолимпо (2021)

Автор и текстописец за други уметници[уреди | уреди извор]

Махмуд напиша и компонираше песни со многу италијански текстописци и продуценти, вклучувајќи ги Франческо Катити, Дардус, Чарли Чарлс, Алесандро Раина и уметници како Маракаш, Кјара, Марко Менгони, Фабри Фибра, Елоди и Микеле Брави. Во 2019 година, благодарение на неговата победа на музичкиот фестивал во Санремо, Могол му понуди на уметникот стипендија за подобрување на неговите вештини како текстописец во Европскиот центар во Тосколано за автори, композитори и уметници.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Forbes 100 30 Under 30 Italia 2019“. Forbes. 29 March 2019. Посетено на 26 April 2019.