Мауна Кеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мауна Кеа)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мауна Кеја
Mauna Kea
Mauna Kea from the ocean.jpg
Мауна Кејаво декември 2007 г. со видливата сезонска снежна капа
Највисока точка
Надм. вис. 4207,3 м [1]
Истакнатост 4207,2 м [1]
Изолираност 3947 км [2]
Координати 19°49′14.39″ СГШ 155°28′05.03″ ЗГД /  [1]
Географија
Место Хаваи, САД
Матичен венец Хавајски Острови
Геологија
Старост на карпата Најстара датирана карпа: 237.000 ± 31.000 п.с.[3]
Приближно: ~1 милион[3]
Вид планина Штитест вулкан
Вулкан на жешката точка
Вулкански лак/појас Хавајско-царска подморска верига
Последен избув 2460 п.н.е. ± 100 години
Искачување
Прво освојување со писмен запис: Гудрич (1823)[4]
Најлесен пат патека Мауна Кеја
Прогласено: ноември 1972

Мауна Кеја (хавајски: Mauna Kea - „бела планина“) — неактивен штитест вулкан на островот Хаваи во американската сојузна држава Хаваи. Тој е највисок од петте вулкани кои се наоѓаат на островот Хаваи.

Неговата надморска висина изнесува 4.207 м, а од морското дно висока е 9100 м. Надморската висина на соседниот вулкан Мауна Лоа изнесува 4.169 м.

На хавајски јазик името на вулканот значи „Бела Планина“ заради тоа што врвот на вулканот е редовно прекриен со снег, иако постојат теории дека името на вулканот потекнува од „Мауна-о-Вакеја“ што би значело „Планина на божеството Вакеја“.

На врвот на планината е изградена опсерваторија, па заради поволните климатски и временски услови како и нејзината положба, се смета за едно од најдобрите места за посматрање на семирот.

Вулканот последен пат избил околу 2460 г.п.н.е. (± 100 години)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mauna Kea“. NGS Station Datasheet. United States National Geodetic Survey. http://www.ngs.noaa.gov/cgi-bin/ds_mark.prl?PidBox=TU2314. 
  2. „Mauna Kea“. Summits of the World. peakbagger.com. http://www.peakbagger.com/peak.aspx?pid=11909. 
  3. 3,0 3,1 „Mauna Kea: Hawai'i's Tallest Volcano“. Hawaiian Volcano ObservatoryUnited States Geological Survey. 22 мај 2002. http://hvo.wr.usgs.gov/volcanoes/maunakea/. посет. 8 август 2010 г. 
  4. Hartt, Constance E; Neal, Marie C. (април 1940 г). The Plant Ecology of Mauna Kea, Hawaii. „Ecology“ (Ecological Society of America) том  21 (2): 237–266. doi:10.2307/1930491.  (бара претплата)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]