Мартин Валзер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартин Валзер
Валзер во 2008 г.
Изворно имеMartin Walser
Роден/а24 март 1927(1927-03-24)
Васербург, Баварија, Германја
Починат/а28 јули 2023(2023-07-28) (возр. 96)
Нусдорф, Баден-Виртемберг, Германија
Занимањероманописец
Образование
  • Регенсбуршки универзитет
  • Тибингенски универзитет
Период1955–2023
Значајни делаRunaway Horse
Значајни награди
  • „Георг Бихнер“
  • Награда за мир на германските книжари
Потпис

Мартин Валзер (германски: Martin Walser; 24 март 192728 јули 2023) — германски писател.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Васербург на Боденското Езеро, Баварија. Родителите биле трговци со јаглен и држеле крчма до железничката станица.

Со децении оставил длабока трага во германската книжевност. Тој ги објавил своите дела во многу жанрови и жанрови - романи, театарски претстави, приказни или телевизиски сценарија и затоа не припаѓа само на најпродуктивните туку и на најуспешните современи германски автори. Најголемиот дел од неговите дваесет романи се бестселери, особено романот Коњ во бегство, кој е продаден во неверојатни четири милиони примероци.

Овој уметник политички се вклучи во предизборната кампања на СПД и како противник на војната во Виетнам. Неговиот издавач, Зигфрид Унзелд, го смета за комунист. Меѓутоа, во 1988 година тој ја критикувал јавната критика за германската поделба. Објаснувајќи ги војните на територијата на Југославија, тој го осуди бомбардирањето на Србија.[2]

Книжевна работа[уреди | уреди извор]

Како ниту еден друг современ германски автор, Валцер не го доведува секојдневието од средната класа . Неговите херои се службеници, наставници, обични луѓе, и несреќата на жената, шефовите, пријателите или љубовници со сопствена желба често ги прави овие ликови трагични . Со иронија и сочувство, Валцер ги замислува нејзините херои кои живеат со чувство на пониска вредност и се гледаат себеси како губитници. Во сите негови дела, овој писател се потпира на сопственото искуство.

Награди[уреди | уреди извор]

За неговите достигнувања, покрај „Група 47“ и награда за мировна книга на германските книжарници 1998 година, Мартин Валцер ја добил наградата „Георг Бихнер“, Големиот крст на заслугите на Германија, Големата награда на Баварската академија за ликовни уметности за книжевност и бил прогласен за витез за уметност и книжевност.

Наводи[уреди | уреди извор]