Марио Касас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mario Casas.jpg

Марио Касас Сиера (шпански: Mario Casas Sierra; р. 12 јуни 1986) е шпански глумец, роден на во А Коруња, Галиција, Шпанија.

Кариера[уреди | уреди извор]

Марио Касас ја започнал својата кариера со појавата во телевизиската серија „Опсесија“, „Лични мотиви“ и „Жени“. Тој дошол до внимание на домашните медиуми со филмот „Летен дожд“ од 2006г. Касас доби меѓународна публика со ликот на Аитар Караско во серијата „Мажите на Пако“, во која глуми од 2007-2010. Во 2010 Касас глуми во „Три метра над небото“ со Марија Валверде. Тој беше шпански филм со најголема заработувачка на годината. Продолжението „Те посакувам“, каде Касас глуми со Клара Лаго, имало премиера во 2012.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]