Те посакувам (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Те посакувам“
Те посакувам.jpg
Рекламен постер
РежисерФернандо Гонсалес Молина
Главни улогиМарио Касас
Марија Валверде
Клара Лаго
Марина Салас
Алваро Сервентас
Диего Мартин
Антонио Велазгуез
Нереа Камачо
Карме Елиас
Кристина Плазас
Џорди Бош
Луси Фернандес
Џоан Кросас
СтудиоZeta Cinema
Antena 3 Films
Cangrejo Films
Globomedia Cine
ДистрибутерWarner Bros. Pictures International España
Премиера22 јуни 2012
Времетраење103 минути
ДржаваСАД
ЈазикШпански јазик
Бруто заработка12.100.000 €

Те посакувам (шпански: Tengo ganas de ti) е второто продолжение на филмот Три метри над небото кој достигна огромна популарност во светски рамки, а посебно од страна на тинејџерите.

Снимањето на филмот започнува на 28 октомври 2011, а својата премиера ја доживаува во Мадрид на 22 јуни 2012 година. Филмот е сниман на различни локации во Барселона и Герона, под режисерска палка на Фернандо Гонсалес Молина. Филмот е од продукцијата „Zeta Cinema“, „Antena 3 Films“, „Cangrejo Films y Globomedia Cine“ во соработка со „Antena 3“, „La Sexta y Canal Plus“.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Аче, се враќа во Барселона, откако помина 2 години во Лондон, обидувајќи се да го заборави раскидот со Баби. Во неговиот живот се вплеткува авантурата со Гин, но подоцна ќе се најде во безизлезна ситуација, бидејќи ќе разбере дека неговата љубов со Баби сè уште не е заборавена.

Улоги[уреди | уреди извор]