Три метри над небото (филм, 2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Три метри над небото“
рекламен постер
РежисерФернандо Гонзалес Молина
Главни улогиМарио Касас
Марија Валверде
Премиера3 декември 2010
Времетраење118 минути
ДржаваШпанија
ЈазикШпански

Три метри над небото е шпански филм кој премиерно излезе на 3 декември 2010 година. Филмот е инспириран од постоечката новела Три метри над небото од италијанскиот автор Федерико Моча. Се работи за филмските ѕвезди Марио Касас и Марија Валверде. На самата премиера, филмот се претвори во шпански филм со најдобра премиера во 2010. и ја заврши годината како шпански филм со најголема заработувачка за истата година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Се раскажува приказната за неверојатна врска, речиси невозможна, но и неизбежна, завршувајќи со влечење на парот во жешко патување на откривање, каде што ќе се открие заедно првата голема љубов. Баби (Марија Валверде) е една девојка од средната класа која е воспитана во духот на добрината, невиноста и правилата. Аче (Марио Касас) е бунтовно момче, импулсивен, кој има апетит за ризик и опасност затворен во бескрајните тепачки и нелегални трки со мотори и границата на здравиот разум.

Заработка[уреди | уреди извор]

Филмот беше шпанско производство со највисока заработувачка првата недела со 2.099.601 € и 323.515 гледачи. На 3 недели од објавувањето, успева да стане шпански филм со најголема заработувачка во Шпанија во 2010 година, победувајќи ги Очите на Јулија и Нека умрат грдите, со над еден милион гледачи. Филмот ја заврши годината со заработувачка од 8.464.994,39 € и со 1.331.895 гледачи.