Прејди на содржината

Манастир Дувјан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир на Светите Квирик и Јулија
Информации
Манастир на:Православна Црква на Албанија
Основан1089; пред 934 години (1089)
Посветен наКвирик и Јулија
ЕпархијаЃирокастро
Личности
Место
МестоЃирокастро, Албанија
Отворен за јавностаДа

Манастирот Дувјан (албански: Manastiri i Dhuvjanit ) познат и како Манастир на Светите Квирик и Јулија ( албански: Manastiri i Shën Qirjakut dhe Julitës) и манастирот Раѓање на Богородица, е византиски манастир кој се наоѓа во западниот дел на селото Дувјан, округот Ѓирокастро, јужна Албанија.

Локација[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа на долината Дрино, во регионот Дропул и се наоѓа помеѓу градовите Ѓирокастро и Делвина во јужна Албанија. Го надгледува патот меѓу двата града од ридот каде што се наоѓа. Тој е само еден од неколкуте манастири што може да се најдат во долината Дрино.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирот е датиран од 6 век,[1][2] сепак, ова е оспорено поради белешките оставени од поранешен монах кој работел во манастирот, кој тврдел дека манастирот бил изграден во 1089 година[3] Манастирот е посветен на Богородица.[4]

Тој бил подложен на реставрација во 1960-тите[1] и бил подигнат на ниво Споменик на културата од страна на албанската влада во 1963 година. Сепак, потребен е уште еден проект за реставрација бидејќи голем дел од 3000 квадратни метри на манастирот се речиси урнати.

Во летото 2006 година, жителите на селото објавиле дека потомците на поранешниот свештеник на селото, Папа Власи, ископале икона од нивната градина. Објектот, опишан како амблем и датиран од 1819 година, ги носи имињата на 6 светци (Света Јулија, Теодор Стратилат, Јован Златоуст, Свети Харалампиј, Свети Елефтериј и Свети Поликарп) и наводно содржи коски на тројца од нив. За да го спречат овој многу редок предмет од можна кражба, жителите на Дувјан одвреме-навреме го менувале местото на иконата.[3]

На 5 јуни 2010 година, манастирот бил ограбен од неидентификувани лица. Од црквата биле украдени стар дрвен крст, неколку икони, ткаенина со уметничка и историска вредност, а разбојниците уништиле дел од иконостасот од резбано дрво. Манастирот претходно бил ограбен во 1997 година кога биле украдени некои многу стари икони и други вредни предмети. Моментално загрозени се сводовите на ѕидовите, камбаната, трпезаријата и другите делови на манастирот да паднат.[3] Моментално за манастирот доброволно се грижи Спиро Панајоти, учител во пензија.

Образование[уреди | уреди извор]

Во 1777 година во манастирот било основано грчко училиште од страна на православниот мисионер Козма од Етолија. Подоцна, во 1858 година, грчкото образование било проширено по иницијатива на локалниот монах Герасимос, кој основал женско, средно ниво и училиште за везење. Овие образовни установи непрекинато функционирале до 1858 година, а нивните трошоци ги покривал самиот манастир.[3][5] Грчкото образование било активно во манастирот до 1913 година. Последниот директор на училиштето бил Константинос Зерис.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Harresa e manastirit të Dhuvjanit“. Gazeta Shqip (албански). 19 February 2007. Архивирано од изворникот на 24 January 2013. Посетено на 2 September 2010.
  2. „Turet e agjencisë Old Bazar“ (албански). Посетено на 2 September 2010.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Serjani, Engjëll (1 June 2010). „Grabitet kisha e Shën Julitës“ (албански). Архивирано од изворникот на 2013-01-23. Посетено на 2 September 2010.
  4. Elsie, Robert (2000). A dictionary of Albanian religion, mythology, and folk culture. NYU Press. стр. 172. ISBN 0-8147-2214-8.
  5. 5,0 5,1 Koltsida, Athina (2008). „Η Εκπαίδευση στη Βόρειο Ήπειρο κατά την Ύστερη Περίοδο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας“. University of Thessaloniki. стр. 197, 206. Посетено на 16 December 2012.

39°59′40″N 20°11′40″E / 39.99444° СГШ; 20.19444° ИГД / 39.99444; 20.19444