Луис I (Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луис I од Шпанија
Крал на Шпанија
На престол14 јануари31 август 1724
ПретходникФилип V од Шпанија
НаследникФилип V од Шпанија
СопружникЛуиза-Елизабет Орлеанска
ДинастијаБурбонска династија
ТаткоФилип V од Шпанија
МајкаМарија Луиза Савојска

Луис I од Шпанија бил крал на Шпанија од 14 јануари до 31 август 1724 година. Луис е роден на 27 август 1707 година во Мадрид како принц на Астурија. Тој е најголемиот син на Филип V од Шпанија и Марија Луиза Савојска. Кога неговата мајка починала тој имал само седум години а татко му се оженил за Елизабет Фернезе. Во 1722 година Луис се оженил за Луиза-Елизабет Орлеанска, ќерка на Филип II Орлеански, со која немале деца. На 14 јануари 1724 година Филип V од Шпанија абдицирал во корист на својот син, кој пак бил објавен за крал на Шпанија под името Луис I. Но по седум месеци се наложило неговиот татко повторно да се врати на престолот бидејќи Луис починал од вариола.