Липовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липовци
Lipovci
Липовци is located in Slovenia
Липовци
Липовци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′33.2″N 16°13′42.9″E / 46.625889° СГШ; 16.228583° ИГД / 46.625889; 16.228583
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна7,06 км2 (2,73 ми2)
Надм. вис.&10000000000000180000000180 м
Население (2020)
 • Вкупно1.030
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Липовци (словенечки: Lipovci) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.