Доклежовје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Доклежовје
Dokležovje
Доклежовје is located in Slovenia
Доклежовје
Доклежовје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′3.6″N 16°10′21.2″E / 46.601000° СГШ; 16.172556° ИГД / 46.601000; 16.172556
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна5,29 км2 (2,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000182900000182,9 м
Население (2020)
 • Вкупно874
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Доклежовје (словенечки: Dokležovje) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.