Ганчани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ганчани
Gančani
Ганчани is located in Slovenia
Ганчани
Ганчани
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°37′48″N 16°14′51.4″E / 46.63000° СГШ; 16.247611° ИГД / 46.63000; 16.247611
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна13,54 км2 (5,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000178000000178 м
Население (2020)
 • Вкупно978
 • Густина72/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Ганчани (словенечки: Gančani) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.