Липа (Белтинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липа
Lipa
Skyline of Липа
Липа is located in Slovenia
Липа
Липа
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′11.8″N 16°17′14″E / 46.603278° СГШ; 16.28722° ИГД / 46.603278; 16.28722
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна5,59 км2 (2,16 ми2)
Надм. вис.&10000000000000172699999172,7 м
Население (2020)
 • Вкупно585
 • Густина100/км2 (270/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Липа (словенечки: Lipa) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.