Ижаковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ижаковци
Ižakovci
Поглед на Ижаковци
Ижаковци is located in Slovenia
Ижаковци
Ижаковци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′7.4″N 16°12′44.7″E / 46.585389° СГШ; 16.212417° ИГД / 46.585389; 16.212417
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна8,62 км2 (3,33 ми2)
Надм. вис.&10000000000000179400000179,4 м
Население (2020)
 • Вкупно770
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Ижаковци (словенечки: Ižakovci) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.