Братонци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезовица
Brezovica
Поглед на Брезовица
Брезовица is located in Slovenia
Брезовица
Брезовица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°35′39.4″N 16°20′5.6″E / 46.594278° СГШ; 16.334889° ИГД / 46.594278; 16.334889
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна3,1 км2 (1,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000166900000166,9 м
Население (2020)
 • Вкупно217
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9225

Братонци (словенечки: Bratonci) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.