Белтинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белтинци
Beltinci
Поглед на Белтинци
Грб на Белтинци
Белтинци is located in Slovenia
Белтинци
Белтинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°36′21.6″N 16°13′58.2″E / 46.606000° СГШ; 16.232833° ИГД / 46.606000; 16.232833
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна12,19 км2 (4,71 ми2)
Надм. вис.&10000000000000177800000177,8 м
Население (2020)
 • Вкупно2.430
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Белтинци (словенечки: Beltinci) — мал град во Општина Белтинци во источна Словенија. Населбата е центар на општината Белтинци. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.