Мелинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелинци
Melinci
Skyline of Мелинци
Мелинци is located in Slovenia
Мелинци
Мелинци
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°34′21.3″N 16°14′17.7″E / 46.572583° СГШ; 16.238250° ИГД / 46.572583; 16.238250
Држава Словенија
Традиционален регионПрекмурје
Статистички регионПомурски
ОпштинаБелтинци
Површина
 • Вкупна6,78 км2 (2,62 ми2)
Надм. вис.&10000000000000175599999175,6 м
Население (2020)
 • Вкупно741
 • Густина110/км2 (280/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.9231

Мелинци (словенечки: Melinci) — населба во Општина Белтинци во источна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Прекмурје. Населбата сега е вклучена во Помурскиот статистички регион.