Линдита Ахмети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдита Ахмети
Линдита Ахмети
Роден(а)26 април 1973(1973-04-26)
Призрен, СФРЈ СФР Југославија
НационалностМакедонска Албанка
Познат(а) попоезија

Линдита Ахмети (албански: Lindita Ahmeti), (Призрен, 26 април 1973) — албанска писателка, поетеса од Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Ахмети е родена во 1973 година во Призрен, тогаш Југославија, денес во Косово. Основно образование и гимназија завршила во Тетово. Дипломирала класична филологија на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Скопје. Живее и работи во Скопје.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

На албански[уреди | уреди извор]

 • 1993: Mjedra dhe bluz (Малини и блуз)
 • 1996: Ishulli adular (Адуларен остров)
 • 2000: Brezi i Zonjës (Генерацијата на дамата)
 • 2004: Vetë përballë Erosit (Сама пред Ерос)
 • 2008: Lulja Alba : poezi të zgjedhura (Луља Алба: избрани песни)
 • 2015: Dhoma pa derën dalëse (Соба без излезна врата)
 • 2016: Nga mështeknaja e babait me mallëngjim (Од татковата бреза со копнеж)

На македонски=[уреди | уреди извор]

 • 1998: Камена месечина
 • 2002: Син сон
 • 2007: Призивање во април
 • 2011: Утрешните монети

Превод на бугарски[уреди | уреди извор]

 • 2008: Пролетен копнеж

Превод на полски[уреди | уреди извор]

 • 2013: Пет песни

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 104. ISBN 978-608-203-023-4.
 2. „НАГРАДАТА „11 ОКТОМВРИ" ЗА МЕТОДИ ЧЕПРЕГАНОВ, ЛИНДИТА АХМЕТИ, ТОМИСЛАВ ОСМАНЛИ И МИЦЕ ЈАНКУЛОВСКИ“. СДК. 28 септември 2022. Посетено на 28 септември 2022.