Прејди на содржината

Летни игри Дубровник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шега со Станец објавена од Малата библиотека на Дубровничкиот летен фестивал

Летните игри во Дубровник е фестивал основан во 1950 година. Во уникатниот амбиент на затворени и отворени сценски простори на готско-ренесансниот и барокен град Дубровник, на пример, Палатата на војводата, тврдината Ловриенац, Тврдината Минчета, Тврдината Ревелин, Островот Локрум, Гундулиќева Полјана, Паркот за уметничко училиште итн.[1] Во периодот од 10 јули до 25 август таму се одржуваат бројни музички, драмски и танцови претстави, како и изложби и придружни програми.

Тој е еден од најпрестижните летни фестивали од ваков вид во Хрватска, каде што настапувале мнозинството хрватски театарски и музички уметници, како и многу истакнати странски ансамбли, солисти и познати групи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 LZMK / Proleksis enciklopedija: Dubrovačke ljetne igre, pristupljeno 11. srpnja 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]