Ленс Стивенсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленс Стивенсон

Ленс Стивенсон (англиски: Lance Stephenson; Бруклин, САД, 5 септември 1990 година) - кошаркар од Соединетите Држави. Тој игра на позициите бек и крило и во моментов игра за Лиаонинг Флајинг Лепардс. Тој учел во средното училиште Линколн во Кони Ајленд, Бруклин.[1] Стивенсон имал освоено првенство во сите четири години средно училиште, и тој бил најдобриот стрелец на сите времиња во средното училиште. Изготвен како 40-ти пик во драфтот за 2010 година од страна на Индијана Пејсерс и играл за Шарлот Хорнетс, Лос Анџелес Клиперс, Мемфис Гризлис, Њу Орлеанс Пеликанс и Минесота Тимбервулфс, Стивенсон се вратил во Индијана Пејсерс во март 2017 година. Последен НБА тим му бил Лос Анџелес Лејкерс.

Кариера[уреди | уреди извор]

Средно училиште[уреди | уреди извор]

Стивенсон го привлекол вниманието на извидник на 12-годишна возраст, кога Кларк Френсис, ловец на таленти, се виде како играл на турнир во Бронкс. Уште пред да започнел средно училиште, тој присуствувал на логорот Адидас.[2]

Факултет[уреди | уреди извор]

Во единствената сезона на Синсинати, 2009-10, Стивенсон одиграл 32 од 34 натпревари. Тој во просек имал 12,3 бода и 5,4 скока по натпревар. Тој постигнал најмногу бодови против Универзитетот Џорџтаун. Тој бил првиот стрелец помеѓу новајлии од Истокот, кој бил прогласен за дебитант на годината. Неговиот факултет е на ранг 19-16.[3]

НБА[уреди | уреди извор]

Индијана Пејсерс[уреди | уреди извор]

Тој постигнал 21 бод во своето деби во летната лига, остварил четири скока и поделил три асистенции во победата над Орландо Меџик.[4] Стивенсон потпишал повеќегодишен договор со Пејсерс на 22 јули 2010 година.[5] На 25 април 2012 година, Стивенсон бил во почетната петорка и постигнал 22 бода против Чикаго Булс.[6] За време на сезоната 2012-13, Стивенсон влегол во почетната петорка поради повредата на Дени Гранџер. На 8 мај 2013 година, во шестиот натпревар од полуфиналето на Источната конференција против Њујорк Никс, Стивенсон постигнал 25 бода со 10 скока и три додавања и ги довел Пејсерс до победа над Никс и го одведол својот тим во финалето на Источната конференција против Мајами Хит. На 11 ноември 2013 година, против Мемфис Гризлис, Стивенсон го забележал својот прв трипл-дабл со 13 бода, 11 скокови и 12 додавања.[7] Стивенсон го имал својот втор трипл-дабл на 22 ноември 2013 година против Бостон Селтикс. Тој имал 10 бода, 10 додавања и 11 скокови. Со оваа победа Пејсерс го подобриле својот учинок на 11-1, што е нивниот најдобар почеток во историјата на франшизата.[8] Стивенсон го забележал својот трет трипл-дабл од сезоната, на 22 декември 2013 година во друга победа против Селтикс. Тој имал 12 бода, 10 додавања и 10 скокови.[9] На 16 јануари 2014 година, Стивенсон постигнал 28 бода, најмногу во НБА кариерата, во победата против Никс.[10] Стивенсон ја завршил сезоната со пет трипл-дабл натпревари,[11] и бил втор во гласањето за признанието „Најподобрен играч на НБА“.[12]

Шарлот Хорнетс[уреди | уреди извор]

Стивенсон потпишал тригодишен договор со Шарлот.[13][14] На 29 октомври 2014 година, го направил своето деби за Хорнетс во нивниот прв натпревар против Милвоки Бакс. За нешто помалку од 40 минути, тој имал 7 бода, 13 скокови и 8 асистенции во победата од 108-106 по продожение.[15] На 7 ноември против Атланта Хокс, со просек од помалку од седум бода по натпревар во сезоната, Стивенсон победил во натпреварот за Хорнетс по две продолженија со шут за победа. Тој тогаш го запишал и својот прв дабл-дабл со 17 бода и 13 скока.[16]

Лос Анџелес Клиперс[уреди | уреди извор]

Тој го направи своето деби за Клиперс во сезоната отворено против Сакраменто Кингс на 28 октомври, постигнувајќи 7 бода како дел од првата петорка.[17] На 2 декември, тој постигнал најмногу 19 бода, најмногу во сезоната, во поразот против неговиот поранешен тим Индијана Пејсерс.[18]

Мемфис Гризлис[уреди | уреди извор]

Во февруари 2016 година, Ленс бил разменет во Гризлис.[19] Три дена подоцна, правејќи го своето деби за Гризлис во поразот од Торонто Рапторс, тој постигнал 16 бода, три скока, две додавања и една украдена топка за 22 минути од клупата.[20] На 11 март, тој постигнал најмногу бодови во кариерата (33) во победата по продолжение од 121-114 над Пеликанс.[21]

Њу Орлеанс Пеликанс[уреди | уреди извор]

Во септември 2016 година, тој потпишал за Пеликанс.[22] По повредата на препоните на 4 ноември и по пауза од 10 недели, Пеликанците го отпуштиле 7 ноември.[23]

Минесота Тимбервулфс[уреди | уреди извор]

Во февруари 2017 година, тој потпишал 10-дневен договор со Минесота.[24] Тој го направил своето деби за Минесота во победата над Торонто, во неговиот прв натпревар за три месеци. Тој имал 6 бода и 2 скока и едно додавање.[25] По седум дена тој бил повреден во натпреварот против Кливленд. По повредата, тој потпишал уште еден десетдневен договор.[26] 18 март, Минесота го раскинала договорот со него.[27]

Враќање во Индијана[уреди | уреди извор]

Тој се вратил во Индијана на 30 март, играл шест натпревари пред разигрувањето, постигнувајќи 7,3 бода по натпревар.[28] Тој одиграл 4 натпревари во НБА разигрувањето и во просек имал 16 бода.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Corcoran, Tully (26 ноември 2007). „KU attracts Brooklyn star“. CJOnline.com. Архивирано од изворникот на 17 март 2008. Посетено на 5 декември 2019.
 2. Armstrong, Kevin (30 март 2009). „What's next for Lance Stephenson? The world will find out soon“. CNN.com. Архивирано од изворникот на 6 март 2013. Посетено на 5 декември 2019.
 3. „Lance Stephenson bio“. GoBearcats.com. Архивирано од изворникот на 2010-05-06. Посетено на 5 декември 2019.
 4. „Stephenson's big start: 21 points for Pacers“. IndyStar.com. 6 јули 2010. Архивирано од изворникот на 16 февруари 2015. Посетено на 5 декември 2019.
 5. „Pacers sign Stephenson“. NBA.com. 22 јули 2010. Посетено на 5 декември 2019.
 6. „Notebook: Bulls 92, Pacers 87“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 25 април 2012. Посетено на 5 декември 2019.
 7. Buckner, Candace (12 ноември 2013). „Indiana Pacers advance to 8-0 behind Lance Stephenson's triple-double as they defeat Memphis 95-79“. IndyStar.com. Архивирано од изворникот на 16 февруари 2015. Посетено на 5 декември 2019.
 8. Keefer, Zak (23 ноевмри 2013). „Pacers top Celtics, move to 11-1“. IndyStar.com. Посетено на 5 декември 2019. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 9. Montieth, Mark (22 декември 2013). „Lance Dances His Way to Triple-Double“. NBA.com. Посетено на 5 декември 2019.
 10. „East-best Pacers knock around Knicks for ninth straight home victory“. ESPN.com. 17 јануари 2014. Посетено на 5 декември 2019.
 11. „NBA Player Double Doubles Statistics - 2013-14n“. Associated Press. Посетено на 5 декември 2019.
 12. Dollinger, Matt (23 април 2014). „Suns' Goran Dragic wins NBA's Most Improved Player Award“. Point Forward. SI.com. Посетено на 5 декември 2019.
 13. „Hornets Sign Lance Stephenson“. NBA.com. Turner Sports Interactive, Inc. 18 јули 2014. Посетено на 5 декември 2019.
 14. Broussard, Chris (16 јули 2014). „Hornets sign Lance Stephenson“. ESPN.com. ESPN Internet Ventures. Посетено на 5 декември 2019.
 15. „Walker lifts Hornets over Bucks in OT, 108-106“. NBA.com. 29 октомври 2014. Посетено на 5 декември 2019.
 16. „Stephenson's 3 lifts Hornets over Hawks in 2OT“. NBA.com. 8 ноември 2014. Посетено на 5 декември 2019.
 17. „Griffin leads Clippers past Kings 111-104 in opener“. NBA.com. 29 октомври 2015. Посетено на 5 декември 2019.
 18. „Lance Stephenson 2015-16 Game Log“. Basketball-Reference.com. Архивирано од изворникот на 2019-10-28. Посетено на 5 декември 2019.
 19. „Grizzlies acquire future 1st Round Draft Pick & Lance Stephenson from Clippers“. NBA.com. 18 јануари 2016. Посетено на 5 декември 2019.
 20. „DeRozan scores 21 to lead Raptors past Grizzlies, 98-85“. NBA.com. 21 февруари 2016. Посетено на 5 декември 2019.
 21. „Stephenson leads Grizzlies to 121-114 OT win over Pelicans“. NBA.com. 11 март 2016. Посетено на 5 декември 2019.
 22. „Pelicans Sign Lance Stephenson“. NBA.com. 14 септември 2016. Посетено на 5 декември 2019.
 23. „Pelicans Waive Lance Stephenson“. NBA.com. 7 ноември 2016. Посетено на 5 декември 2019.
 24. „TIMBERWOLVES SIGN GUARD LANCE STEPHENSON TO 10-DAY CONTRACT“. NBA.com. 8 февруари 2017. Посетено на 5 декември 2019.
 25. „Wiggins helps Wolves stun Raptors, 112-109“. ESPN.com. 8 февруари 2017. Посетено на 5 декември 2019.
 26. „TIMBERWOLVES SIGN GUARD LANCE STEPHENSON TO SECOND 10-DAY CONTRACT“. NBA.com. 8 март 2017. Посетено на 5 декември 2019.
 27. „Lance Stephenson: Not re-signed by Minnesota“. CBSSports.com. 18 март 2017. Посетено на 5 декември 2019.
 28. „Pacers Sign Lance Stephenson“. NBA.com. 30 март 2017. Посетено на 5 декември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]