Леново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лого на Леново

Леново (Lenovo Group Ltd или Lenovo PC International порано стилизирана како lenovo), е кинеска мултинационална технолошка компанија со седиште во Пекинг, Кина и Морисвил, Северна Каролина.[1] Оваа компанија дизајнира, развива, произведува и продава персонални компјутери, таблет компјутери, паметни телефони, работни станици, опслужувачи, електронски уреди за складирање, софтвер за управување со ИТ и паметни телевизии. Леново е најголемиот продавач на персонални компјутери во светот по продажбата на единиците од 2013 година.[2] Ја продава ThinkPad линијата на лаптоп компјутери, IdeaPad, Јога и Легија и линии на лаптоп компјутери, како и линиите на Идеацентарот и ThinkCentre на десктоп компјутерите.

Леново има операции во повеќе од 60 земји и ги продава своите производи во околу 160 земји. Главни капацитети на Леново се во Пекинг и Морисвил, со истражувачки центри во Пекинг, Шангај, Шенџен, Ксиамен, Ченгду, Нанѓинг и Вухан во Кина, Јамато во префектурата Канагава, Јапонија и Морисвил во САД. Тој работи со заедничко вложување со ЕМС наречен LenovoEMC , кој продава мрежни решенија за складирање. Исто така, има заедничко вложување со NEC, Lenovo NEC Holdings, која произведува персонални компјутери за јапонскиот пазар.

Леново е основан во Пекинг во ноември 1984 година како Легенда и беше инкорпорирана во Хонгконг во 1988 година. Леново го купи личниот компјутер на IBM од IBM во 2005 година и се согласи да се стекне со својот опслужувач базиран на опслужувачи во 2014 година. Леново влезе на пазарот на паметни телефони во 2012 година и од 2014 беше најголемиот продавач на паметни телефони во Кина. Во јануари 2014 година, Леново се согласи да се здобие со мобилен телефон произведувач на мобилни телефони „Моторола Мобилност“ од Гугл, а во октомври 2014 договорот беше финализиран.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Our Company“. About Lenovo. Lenovo. we have headquarters in Beijing, China and Morrisville, North Carolina, U.S.
  2. „Gartner Says Worldwide PC Shipments Declined 8.3 Percent in Fourth Quarter of 2015“. www.gartner.com. Посетено на 2016-02-17.