Ленард Нимој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленард Нимој
Ленард Нимој во 1973 г.
Роден(а)Леонард Сајмон Нимој
март 26, 1931(1931-03-26)
Бостон, САД
Починал(а)февруари 27, 2015(2015-02-27) (возр. 83)
Лос Анџелес, САД
ПочивалиштеГробишта во меморијалниот парк Хилсјад, Цалвер Сити, Калифорнија
Занимање
 • Глумец
 • автор
 • филмски режисер
 • пејач
 • фотограф
Активен период1951–2015[1][2]
ТВ програм(и)Ѕвездени патеки
Невозможна мисија
Сопружник
 • Сандра Зобер (в. 1954; раз. 1987)
 • Сузан Беј (в. 1989)
Деца2

Ленард Сајмон Нимој (анг: Leonard Simon Nimoy; 26 март 1931 - 27 февруари 2015) бил американски глумец, филмски режисер, пејач и фотограф кој се стекна со светска слава играјќи ја улогата на Спок во франшизата Ѕвездени патеки во период од речиси 50 години; од две пилот епизоди во 1964 и 1965 година до неговата последно појавување во 2013 година [1] Ја играл улогата на Спок во Ѕвездени Патеки: Оригинална серија (Star Trek: The Original Series), и продолжил да го игра и во Ѕвездени патеки: Анимирана серија, првите шест филмови на Ѕвездени патеки и во две епизоди од Ѕвездени патеки: Идната генерација. Нимој, исто така, режирал филмови, меѓу кои Ѕвездени патеки III: Потрагата по Спок (1984) и Ѕвездени патеки IV: Патот кон Дома (1986), и се појавил во неколку филмови, телевизиски емисии и го позајмил гласот во неколку видео игри.[3][4]

Својата глумечка кариера Нимој ја започнал на свои дваесеттина години, за време на часовите по глума во Холивуд. Тој добил ситни филмски и телевизиски улоги во текот на 1950-тите. Во февруари 1965 година, за прв пат се појавил во пилот серијата „Ѕвездени патеки “ во улогата на Спок во епизодите „Кафез “ и „Каде што никој не поминал порано“, и продолжил да го игра ликот до крајот на серијата во 1969 година. Подоцна глумел или се појавил како гостин во осум играни филмови од Ѕвездените патеки. Во периодот од 1967 до 1970 година, Нимој се впуштил во музичките води. Потпишал со Дот рекордс, а во неговиот прв и втор албум тој ја користел својата популарност што ја стекнал глумејќи го ликот на Спок.[5] По оригиналната серија „Ѕвездени патеки “, Нимој глумел во две сезони од серијата „Невозможна Мисија, бил водител во документарната серија „Во потрага по...“ и зел учество во неколку други сценски настапи.

Успешната изведба на ликот на Спок од страна на Нимој имало силно културно влијание, а му донесе и три номинации за Еми наградата.[6][7] Тој станал толку популарен како Спок што и двете негови автобиографии, „Јас не сум Спок“ (I Am Not Spock) (1975) и Јас сум Спок (I Am Spock) (1995), биле напишани од гледиште на споделување на неговото постоење со ликот.[8][9]

Во 2015 година, Нимој починал по долга битка со хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ). Неговата смрт била дочекана со шок и чувство на тага од обожавателите, колегите од „ Ѕвездени патеки “, научниците и славните личности.[10][11][12] Во негова чест е именуван астероидот 4864 Нимој.[13] По неговата смрт неговиот син и ќерка ги продуцирале документарците „Од љубов кон Спок“ (For the Love of Spock) (2016) и Сеќавање на Леонард Нимој (Remembering Leonard Nimoy)(2017), и тие го опфаќаат неговиот живот, кариера, а подоцна и неговата болест.[14]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Музички видеа[уреди | уреди извор]

година Оригинален наслов Наслов Уметник Белешки
1967 "The Ballad of Bilbo Baggins" „ Баладата за Билбо Багинс “ Ленард Нимој
1985 г. "Going Down to Liverpool" „ Одам во Ливерпул “ Бенглс
2011 г. "The Lazy Song" „ Мрзлива песна “ Бруно Марс Алтернативно музичко видео

Видео игри[уреди | уреди извор]

година Наслов Гласовна улога
1992 година Ѕвездени патеки: 25-годишнина Спок
1993 година Ѕвездени патеки: Обреди на судење
1999 година Морнар Нараторот
2005 година Цивилизација IV Нараторот
2010 година Ѕвездени патеки онлајн Спок
2010 година Кралството срца Раѓање со сон Ксеханорт [15]
2012 година Kingdom Hearts 3D: Оддалеченост од соништата

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Дело Резултат
1968 година Еми награди за ударен термин Најдобар споредна машка улога во драмска серија Ѕвездени патеки: Оригинална серија Номинација
1969 година Номинација
1970 година Номинација
1978 Сатурнови награди Најдобра споредна машка улога Инвазијата на Грабнувачите на телото Номинација
1979 Ѕвездени патеки: Игран филм Номинација
1982 Еми награди за ударен термин Споредна машка улога во ограничена серија или специјал Жена по име Голда Номинација
1984 Сатурнови награди Најдобар режисер Ѕвездени патеки III: Потрагата по Спок Номинација
1985 Награди Хуго Најдобра драмска презентација Номинација
1986 Сатурнови награди Најдобар режисер Ѕвездени патеки IV: Патот кон Дома Номинација
Најдобар глумец Номинација
1987 Награда за животна кариера Добитник
Награди Хуго Најдобра драмска презентација Ѕвездени патеки IV: Патот кон Дома Номинација
1992 Ѕвездени патеки VI: Неоткриената земја Номинација
2001 Награди Ени Позајмен глас од машки изведувач во анимирана играна продукција Атлантис: Изгубената империја Номинација
2009 Друштво на филмски критичари во Бостон Најдобра глумечка екипа Ѕвездени патеки Добитник
2009 Филмски награди по избор на критичарите Најдобра глумечка екипа Номинација
2009 Скрим награди Најдобра екипа Номинација
2009 Сатурнови награди Најдобра улога на гостин на телевизија Фринџ Добитник
2014 Национална академија за телевизиски уметности и науки (во Бостон/Нова Англија) [16] Еми награди во Нова Англија

Награда на гувернерите

Траен придонес во телевизиската индустрија Добитник

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Поезија
 • Биографија
 • Сценарио
  • Винсент (1981) (теледрама заснована на драмата „Ван Гог“ (1979) од Филип Стивенс) (OCLC 64819808 )
  • Ѕвездени Патеки IV: Патот кон Дома (1986) (по негова приказна)
  • Ѕвездени патеки VI: Неоткриена земја (1991) (по негова приказна)
 • Фотографија

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Ленард Нимој ја претставува музиката на г. Спок од вселената (Дот рекордс), (1967)
 • Две страни од Ленард Нимој (Дот рекордс), (1968)
 • Начинот на кој се чувствувам (Дот рекордс, Стерео DLP 25883), (1968)
 • Допирот на Ленард Нимој (Дот рекордс, стерео DLP 25910), (1969)
 • Новиот свет на Ленард Нимој (Дот рекордс, Стерео DLP 25966), (1970)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Heffernan, Virginia (February 27, 2015). „Leonard Nimoy, Spock of 'Star Trek,' Dies at 83“. The New York Times. Посетено на February 27, 2015.
 2. „Nimoy glad to be back with 'Fringe'. United Press International. New York: News World Communications. May 12, 2012. Посетено на November 1, 2013.
 3. Snaith, Kim (March 2, 2015). „Spock did Video Games too: A homage to Leonard Nimoy“. GameSpew (англиски). Посетено на October 18, 2021.
 4. Mejia, Paula (February 28, 2015). „Ten Memorable Leonard Nimoy Onscreen Appearances“. Newsweek (англиски). Посетено на October 18, 2021.
 5. „Highly Illogical? The singing career of Leonard Nimoy“. Me-TV Network (англиски). Посетено на October 18, 2021.
 6. „Leonard Nimoy: Biography“. TVGuide.com. San Francisco, California: CBS Interactive. Посетено на February 3, 2009.
 7. Jensen, K. Thor (November 20, 2008). „Spock“. UGO.com. San Francisco, CA: IGN Entertainment, Inc. Архивирано од изворникот на September 13, 2008. Посетено на February 3, 2009.
 8. Nimoy (1975), pp. 1–6
 9. Nimoy (1995), pp. 2–17
 10. „Celebrities and scientists remember Leonard Nimoy“. TODAY.com (англиски). Посетено на October 15, 2021.
 11. Variety Staff; Staff, Variety (February 27, 2015). 'Star Trek' Co-Stars William Shatner, George Takei Remember Leonard Nimoy“. Variety (англиски). Посетено на October 15, 2021.
 12. „Obama Mourns Star Trek's Leonard Nimoy: 'I Loved Spock'. NBC News (англиски). Посетено на October 15, 2021.
 13. "Leonard Nimoy, Honored: Asteroid 4864 Nimoy Named After Actor Who Played 'Star Trek's' Spock", Inquisitr, June 6, 2015
 14. "New documentary by Leonard Nimoy's son honors both his dad and Spock", USA Today, September 8, 2016
 15. rad-Monkey (May 31, 2012). „The Voice Talent of Kingdom Hearts 3D“ (Blog). Square Enix. Посетено на November 1, 2013.
 16. „Chapter Honors List“. Посетено на October 3, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]