Прејди на содржината

Лез Андели

Координати: 49°14′46″N 1°24′45″E / 49.2461° СГШ; 1.4125° ИГД / 49.2461; 1.4125
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лез Андели
Les Andelys
Грб на Лез Андели
Лез Андели is located in Франција
Лез Андели
Лез Андели
Местоположба во регионот Горна Нормандија
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Haute-Normandie" does not exist|220px|Лез Андели во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/France Haute-Normandie" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
[[File:Предлошка:ПолКарта France Haute-Normandie|6x6px|Лез Андели|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Лез Андели
Координати: 49°14′46″N 1°24′45″E / 49.2461° СГШ; 1.4125° ИГД / 49.2461; 1.4125
ЗемјаФранција
РегионГорна Нормандија
ДепартманЕр
ОкругЛез Андели
КантонЛез Андели
Општ. заедницаПодрачје Андели
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Лора Дел
Површина140,62 км2 (1,568 ми2)
Население (2008)28.253
 • Густина2,0/км2 (5,3/ми2)
INSEE/Пошт. бр.27016 / 27700
Надм. висина7 м
(прос. 23 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Лез Андели (француски: Les Andelys) — општина во департманот Ер во Горна Нормандија, северна Франција.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото лежи на реката Сена, околу 35 км североисточно од градот Евре.

Општината е поделена на два дела: Голем Андели (Grand-Andely) и Мал Андели (Petit-Andely).

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • средновековниот замок Гајар
  • чудотворниот извор Света Клотилда
  • бреговите на реката Сена
  • полудрвените во куќи Мал Андели

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]