Ландгрофовија Хесен-Дармштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ландгрофовија Хесен-Дармштат
Landgrafschaft Hessen-Darmstadt
Знаме Coat of arms (1736)
Местоположба на Хесен-Дармштат
Главен градДармштат
Уредување монархија

Ландгрофовија Хесен-Дармштат (германски: Landgrafschaft Hessen-Darmstadt) била држава на Светото Римско Царство, управувана од помлад огранок на Домот на Хесен. Била формирана во 1567 година по поделбата на Ландгравијата на Хесен помеѓу четирите синови на Ландграв Филип I.

Резиденцијата на тамошните гробови била во Дармштат, па оттука и името. Како резултат на Наполеонските војни, ландгравитот бил издигнат во Големото Војводство Хесен по распадот на империјата во 1806 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Земјиштето се состоело од јужната територија Старкенбург со резиденцијата Дармштат и северната провинција Горна Хесен со Алсфелд, Гисен, Грунберг, северозападните заднини на имотите околу Гладенбах, Биденкопф и Батенберг, како и ексклавата во Хесехл.

Историја[уреди | уреди извор]

Ландгрофовијата Хесен-Дармштат настанала во 1567 година, кога Георг, најмладиот од четирите синови на Ландгравот Филип I „Величествениот“, ги добил Хесиските земји во поранешната горна област Каценелнбоген. Неговиот најстар брат Вилијам IV го добил Ландгравијата на Хесен-Касел, додека вториот син Лудвиг IV го добил Хесен-Марбург, а третиот Филип II станал Ландграв на Хесен-Рајнфелс.

Хесијанската војна[уреди | уреди извор]

Линијата Хесен-Рајнфелс изумрела по смртта на Филип во 1583 година. Кога, во 1604 година, бездетниот ландграв Лудвиг IV од Хесен-Марбург умрел во замокот Марбург, спорот за наследување на неговите земји, заедно со секташките разлики меѓу калвинистичкиот Хесе-Касел и лутеранскиот Хесен-Дармштат, доведоа до горчлив, децениски долг ривалство. Бидејќи Универзитетот во Марбург станал калвинистички под власта на Ландгрејв Морис од Хесен-Касел, неговиот братучед Лудвиг V од Хесен-Дармштат го основал Лутеранскиот универзитет во Гисен во 1607 година.

Наследничкиот конфликт продолжил во поширокиот натпревар на Триесетгодишната војна, во кој Хесе-Касел застанал на страната на протестантските имоти, а Хесен-Дармштад застанал на страната на Хабсбуршкиот император. Имотот Хесен-Хомбург и Хесен-Ротенбург се отцепиле од противниците во 1622 и 1627 година. Иако Хесе-Дармштат и Хесен-Касел постигнале договор во 1627 година, кавгите повторно се разгорел, што резултирало меѓу другото со опсадата на Дорстен и кулминирајќи со серија отворени битки од 1645 година, кога Касел Ландгравина Амали Елизабет го опколил Марбург. Конфликтот конечно бил решен во пресрет на Вестфалскиот мир во 1648 година, повеќе од осумдесет години по поделбата на имотите. Големи делови од спорната територија на Горна Хесен, вклучително и Марбург, паднале на постарата линија на Касел, додека Хесен-Дармштат ги задржал Гисен и Биденкопф.

18-19 век[уреди | уреди извор]

Во 1736 година, Ландгравите од Хесен-Дармштат ги наследиле имотите на изумрените грофови од Ханау-Лихтенберг, повторно оспорувани од нивните братучеди од Касел. Хесен-Дармштат добил голема територија со секуларизациите и медијатизациите одобрени од Рајхсдепутацијаташауптшлус од 1803 година. Најзабележително било стекнувањето на Војводството Вестфалија, порано во сопственост на принцот-архиепископ од Келн, како и територии од принцот-архиепископ од Мајнц и принцот-епископ од Вормс.

Во 1806 година, по распаѓањето на Светото Римско Царство и одземањето на неговиот братучед, електор Вилијам I од Хесен-Касел, ландгрофот Лудвиг X се приклучил на Наполеонската конфедерација на Рајна и ја зел титулата Голем војвода на Хесен.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]