Куп на Македонија во ракомет 2012 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
2012 Куп на Македонија во ракомет
Куп на Македонија 2012
Податоци за првенството
Домаќини  Македонија
Траење 18 – 20 Mај
Репрезентации 4
Одржувалишта СЦ Борис Трајковски (во Скопје градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Вардар ПРО (8 титула)
Второпласиран Металург
Статистики за првенството
Натпревари 3
Дадени голови 151 (50.33 по натпр.)

Купот на Македонија 2012 беше 20. издание на Македонскиот ракометен куп. Се одржа во спортскиот центар Борис Трајковски во Скопје, Македонија, од 18 до 20 мај 2012 година. Купот беше освоен од Вардар ПРО по осми пат.

Место на одржување[уреди | уреди извор]

Скопје
Спортски центар Борис Трајковски
Капацитет: 6,000
TrajkovskiSportsArenaSkopjeMacedonia.JPG

Турнир[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 Mај, 2012
17:45 СЕЛВ
Вардар ПРО 42 – 17 Пелистер СЦ Борис Трајковски, Скопје
Јовчевски & Ојлески, 9 (16 – 8) Бошевски & Димитровски, 4
Report
18 Mај, 2012
20:10 СЕЛВ
Металург 33 – 10 Куманово СЦ Борис Трајковски, Скопје
Судии: Ѓоко Колевски & Сашо Кркачев
Марковиќ & Ѓеоргиевски, 6 (18 – 3) Блажески & Димковски, 3
Report

Финале[уреди | уреди извор]

20 Mај, 2012
17:30 СЕЛВ
Вардар ПРО 26 – 23 Металург СЦ Борис Трајковски, Скопје
Судии: Димитар Митревски & Благојче Тодоровски
Д. Марковиќ, 6 (13 – 14) Н.Мојсовски, 8
Report


Куп на Македонија 2012 Победник
Вардар ПРО
8ма Tитула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]