Прејди на содржината

Крстовка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крстовка
Крстовка
Влакнеста крстовка (Cruciata glabra)
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Астериди
Ред: Линцуровидни
Семејство: Бросови
Род: Крстовка
Mill.

Крстовка (науч. Cruciata) — род на цветни растенија од семејството на бросовите (Rubiaceae). Го има во Европа, северна Африка и низ јужна и централна Азија од Турција до западна Хималаја и север до регионот Алтај на Сибир .[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа семејство e едно од најбројните во цветните растенија во кое влегуваат околу 13.000 видови, а меѓу најпознатите тука спаѓа кафето/ кафе. Родот крстовка е широко распространет во Европа, Азија, Северна Африка, па сè до Сибир. Претставуваат повеќегодишни растенија најчесто со жолти цветови кои мирисаат на мед.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Цветаат од април до септември, а се среќаваат на ливади, отворени терени, покрај патишта генерално на варовникова подлога. Овој род во Национален парк Галичица е претставен со видовите: влакнеста крстовка (Cruciata laevipes), пиемонтска крстовка (Cruciata pedemontana), евбејска крстовка (Cruciata taurica subsp. Euboea).[2]

Видови[уреди | уреди извор]

 • Cruciata articulata (L.) Ehrend - Близок Исток од Египет и Турција до Кавказ и Иран; исто така Крим;
 • Cruciata elbrussica (Побед. ) Побед. - Кавказ;
 • Cruciata taurica (пал. Екс Вилд. ) Еренд. - од Грција и Палестина источно до Туркменистан;
 • Cruciata valentinae (Галушко) Галушко - Транскавказ;
 • Cruciata glabra (L.) Opiz - Јужна Европа од Португалија до Русија; исто така Алжир, Мароко, Кавказ и регионот Алтај на Сибир;
 • Cruciata x grecescui (Prodan) Soo - C. glabra × C. laevipes - Романија;
 • Cruciata laevipes Опиз - Европа од Велика Британија и Португалија до Русија; исто така Иран, Турција, Кавказ и Западни Хималаи;
 • Cruciata mixta Ehrend. & Шонб. -Тем. - Турција;
 • Cruciata pedemontana (Беларди) Еренд. - Централна и јужна Европа, Мароко; исто така Блискиот Исток од Палестина и Турција до Авганистан; 

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Cruciata in the World Checklist of Rubiaceae“. Посетено на April 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. Cruciata — Национелен парк Галичица

Надворешни врски[уреди | уреди извор]