Крастица (Лисичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крастица
археолошко наоѓалиште
Крастица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крастица
Крастица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417Координати: 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417
Основни податоци
Име Крастица
Место Лисичани
Општина Пласница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крастица или Старо Село е археолошки локалитет во Крушевското село Лисичани. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 2 km источно од селото, од десната страна на Велика Река и во подножјето на планината Баба Сач, се забележуваат грамади од градежен материјал. Според Јован Трифуноски, Крастица е старо село чие име се споменува во историските записи од втората половина на XV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069