Росула (Дворци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Росула
археолошко наоѓалиште
Росула is located in Археолошки локалитет во Македонија
Росула
Росула
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′52″N 21°5′34″E / 41.46444° СГШ; 21.09278° ИГД / 41.46444; 21.09278Координати: 41°27′52″N 21°5′34″E / 41.46444° СГШ; 21.09278° ИГД / 41.46444; 21.09278
Основни податоци
Име Росула
Место Дворци
Општина Пласница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Росула или Еѓупски Куќишта е археолошки локалитет во Крушевското село Дворци. Локалитетот претставува доцноантичка населба. Се наоѓа на источната страна од селото,каде се протега низок рид кој завршува до Голема Река. На врвот од ридот, на кој имало лозја и зафаќа површина од 200 x 100 m, се среќаваат многу фрагменти од покривни ќерамиди, а наместа и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069