Задел (Лисичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Задел
археолошко наоѓалиште
Задел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Задел
Задел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417Координати: 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417
Основни податоци
Име Задел
Место Лисичани
Општина Пласница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Задел е археолошки локалитет во Крушевското село Лисичани. Локалитетот претставува средновековна црква. Се наоѓа на околу 1,5 km западно од селото, на падините на планината, каде се наоѓаат грамади од градежен материјал кој припаѓа на објект чии димензии не можат да се одредат.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069