Сретсело (Лисичани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сретсело
археолошко наоѓалиште
Сретсело is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сретсело
Сретсело
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417Координати: 41°27′41″N 21°3′15″E / 41.46139° СГШ; 21.05417° ИГД / 41.46139; 21.05417
Основни податоци
Име Сретсело
Место Лисичани
Општина Пласница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сретсело е археолошки локалитет во Крушевското село Лисичани. Локалитетот претставува некропола од железното време и е отркриен случајно при изградбата на индивидуалните станбени објекти, поставувањето на водоводот и други градежни работи, кога мештаните откриле повеќе гробови градени од камени плочи. Според нивното кажување, во гробовите биле најдени керамички садови, метални предмети: игла, торквес, прстен и др. Предметите биле однесени во Белград од извесен Живко Замаковиќ, тогашен учител во селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069