Конференција за нуклеарно разоружување во Техеран (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Иран на 17 април бил домаќин на дводневна меѓународна конференција за нуклеарно разоружување.[1] Главната тема на конференцијата се одржиал под мотото:„Нуклеарна енергија на сите, нуклеарно оружје за никого“.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

На конференцијата биле поканети претставници од околу 60 земји. До 15 април, своето учество го потврдиле 35 земји.[3] 24 од нив ќе бидат министри за надворешни или заменик-министри за надворешни работи.[4] Many NGO's were also to be present.[5] На конференцијата ќе бидат присутни голем број на невладини организации. Сепак, се очекува дека бројот на учесниците на земјите од стариот континент ќе биде многу мал.[6] Според американскиот Стејт департмент, досега немало официјална покана до САД за учество.

Земја Претставник Функција
Меѓународна агенција за атомска енергија МААЕ[7]
Иран Иран домаќин Махмуд Ахмадинеџад претседател
ЕрменијаЕрменија[8][9] Едвард Налбандјан Министер за надворешни работи
Кувајт Кувајт[10] Мухамед Абдулах Абу Ал-Хасан специјален претставник
Либан Либан[11] Али ал-Шами Министер за надворешни работи
Русија Русија[12] Сергеј Рјабков Заменик-министер за надворешни работи
Туркменистан Туркменистан[13] Гурбангули Бердимухамедов President
АлжирАлжир[9]
Австрија Австрија[9]
АзербејџанАзербејџан[9]
БангладешБангладеш[9]
БелорусијаБелорусија[9]
БелгијаБелгија[9]
БразилБразил[9]
БрунејБрунеј[9]
Зелен ’РтЗелено’ртска Република[9]
Централноафриканска РепубликаЦентралноафриканска Република[9]
Кина Кина[14]
КонгоКонго[9]
КубаКуба[9]
ЕквадорЕквадор[9]
ЕгипетЕгипет[9]
ФранцијаФранција[9]
ГерманијаГерманија[9]
ГрузијаГрузија[9]
ГвајанаГвајана[9]
ИндијаИндија[9]
ИндонезијаИндонезија[9]
ИракИрак[9]
ИталијаИталија[9]
ЈапонијаЈапонија[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Tehran nuclear disarmament conference will be a success:Iran Foreign Ministry Spokesman
 2. http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=45&eventId=20580
 3. Iranian FM: 35 countries to attend Tehran nuclear disarmament conference
 4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име aljazeera.
 5. http://www.almanar.com.lb/newssite/NewsDetails.aspx?id=133685&language=en
 6. „Ahmadinejad to give opening speech at Iran nuclear summit“. AFP. April 16, 2010. Архивирано од изворникот на April 19, 2010. Посетено на April 17, 2010.
 7. Senior IAEA officials to participate in Tehran conference on nuclear disarmament
 8. Iran Calls For New Body To Oversee Nuclear Disarmament
 9. 9,00 9,01 9,02 9,03 9,04 9,05 9,06 9,07 9,08 9,09 9,10 9,11 9,12 9,13 9,14 9,15 9,16 9,17 9,18 9,19 9,20 9,21 9,22 9,23 Official website
 10. [1]
 11. http://www.almanar.com.lb/newssite/NewsDetails.aspx?id=133769&language=en
 12. Russian Deputy Foreign Minister to attend Tehran nuclear disarmament conference
 13. [2]
 14. Tehran to host conference on nuclear disarmament