Колморден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на старите погранични шуми меѓу Швеѓаните и Гетите. Колморден е црвен, Тилоског е зелен, а Тиведен е син.

Колморден се долги и широки густо шумски карпи што ги одделуваат двете шведски покраини, Седерманланд и Естерјетланд, двете главни земјоделски области во Скандинавија.

Историја[уреди | уреди извор]

Во раниот средновековен период, карпите се сметале за главна пречка во копненото патување меѓу регионите, и затоа почесто се користело Балтичкото Море наместо копнениот пат. Заедно со густите шуми на Тиведен и Тилског на западот, Колморден формирал голема пречка за патување меѓу Швеѓаните во Свеланд на север и Гетите во Јеталанд.

Географија[уреди | уреди извор]

Шумата е поделена помеѓу општина Норшепинг и општина Нишепинг од двете страни на регионалната граница. Денес низ шумата поминува железницата Норшепинг – Нишепинг, железницата Норшепинг – Катринехолм и автопатот Е4, сите ја поврзуваат јужна Шведска со Стокхолм и регионот Маларен. Покрај првата, има и железничка станица Колморден, во Крокек веднаш во близина на Бровикен.

Клима[уреди | уреди извор]

Колморден има клима која е хибрид помеѓу океанска и умереноконтинентална со одредени разлики помеѓу пониските, крајбрежни делови и повисоките шумски ридови. Повисоките карпи на Колморден создаваат ефект на дождовна сенка на регионите источно од нив. Како резултат на тоа, климата веднаш на крајбрежјето на Окселосунд и Нишепинг е посува од брегот до ридовите на Колморден.

Парк за диви животни во Колморден[уреди | уреди извор]

Паркот за диви животни Колморден бил отворен во 1965 година, со поглед кон заливот Бровикен. Оваа зоолошка градина го вклучува единствениот делфинариум во Шведска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

58°39′55″N 16°27′59″E / 58.6653° СГШ; 16.4664° ИГД / 58.6653; 16.4664