Прејди на содржината

Козја Река (Станечка Река)

Координати: 42°10′36″N 22°22′39″E / 42.17667° СГШ; 22.37750° ИГД / 42.17667; 22.37750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Козја Река
Реката во селото Станци
Местоположба
ДржаваМакедонија Македонија
Општина Крива Паланка
СелаСтанци
Физички особености
Извор 
 • местоОсогово
Устие 
 • место
Станечка Река
 • координати
42°10′36″N 22°22′39″E / 42.17667° СГШ; 22.37750° ИГД / 42.17667; 22.37750
Особености на сливот
ТечениеСтанечка РекаДурачка РекаКрива РекаПчињаВардарЕгејско Море


Козја Река — река во Македонија, сместена на планината Осогово.

Реката тече низ селото Станци, јужно од градот Крива Паланка. Во самото село се влева во Станечка Река.

Станечки Водопади[уреди | уреди извор]

На текот на реката се наоѓаат Станечките Водопади, најголем постојан водопад на Осоговските Планини.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Група автори (2016). „Значајни водопади во Република Македонија“. Студија за геодиверзитетот и геонаследството на Република Македонија и другите компоненти на природата (PDF). Скопје: Министерство за животна средина и просторно планирање. стр. 160. ISBN 978-9989-110-90-0.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]