Клетштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клетштет
Место во Бад Лангензалца
Селската црква
Селската црква
Клетштет во рамките на Германија
Клетштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Унштрут-Хајних
Град Бад Лангензалца
Основни податоци
Површина 5,7 км2
Надм. височина 243 м
Население 217  (31 декември 2017)
 - Густина 38 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UH
Пошт. бр. 99955
Повик. бр. 036041
Портал http://www.badtennstedt.de
Координати 51°8′0″N 10°45′0″E / 51.13333° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.13333; 10.75000Координати: 51°8′0″N 10°45′0″E / 51.13333° СГШ; 10.75000° ИГД / 51.13333; 10.75000

Клетштет (германски: Klettstedt) — село и поранешна општина во округот Унштрут-Хајних, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Бад Лангензалца.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Клетштет се наоѓа во Тириншката Котлина, помеѓу Бад Лангензалца и Бад Тенштет.

Соседни села (од север, надесно) се Тотлебен, Грос- и Клајн-Урлебен, Гросфаргула, Негелштет и Зундхаузен.

На југ и југоисток се наоѓаат бројни големи ветерни турбини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]